Přeskočit na obsah

V INBITu začíná fungovat firma, co pomáhá léčit bez antibiotik

Uvedla to zástupkyně Jihomoravského inovačního centra (JIC) Denisa Ranochová.
    Lyzáty - přečištěné částečky izolované z rozbitých buněk bakteriofágů (virů napadajících bakterie) - lékaři z
ačínají upřednostňovat při léčbě infekcí kvůli tomu, že na rozdíl od antibiotik nemají nežádoucí účinky. Na antibiotika si navíc některé kmeny bakterií vyvíjejí odolnost. Lyzáty jsou podle vědců vzhledem ke své struktuře a šetrnému zpracování schopny působit na imunitní systém a cíleně ho stimulovat. "Bakteriofágy jsou na rozdíl od antibiotik vysoce specifické k cílovému kmeni hostitele, a tudíž nejsou nebezpečné pro přirozenou mikroflóru pacienta," píše ve své studii vědecký tým z Masarykovy univerzity pod vedením Jiří Doškaře.
    Česká firma IMUNA CZ byla do inkubačního programu přijata díky vylepšení fágového lyzátu určeného pro léčení infekcí vyvolaných stafylokoky. V současnosti látka existuje v tekuté podobě, firma ji však vyvinula i v podobě prášku. Ten je podle Ranochové velkou novinkou, protože má na rozdíl od současné tekuté lékové formy delší dobu použitelnosti, vyšší stabilitu a bezpečnost.
    "Vývojová část na tomto přípravku byla ukončena a potvrzena výrobou vzorků inovovaného výrobku," podotkl ředitel firmy Marek Moša. Podle něj společnost získala pro svůj projekt peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
    INBIT je součástí kampusu Masarykovy univerzity. Inkubátory nabízejí malým společnostem, které pracují na nových řešeních v různých oborech, podstatně nižší nájem, než je tržní, navíc i právní nebo marketingovou podporu odborníků a další služby.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…