V hradeckém kraji se sloučily nemocnice a ubylo pohotovostí
Čtyřleté volební období krajské koalice ODS se SNK-sdružením nezávislých přineslo Královéhradeckému kraji ve zdravotnictví sloučení několika nemocnic a snížení počtu pohotovostí. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, který koordinuje činnost krajských nemocnic, založil také několik dceřiných společností, což vyvolalo kritiku opozice. Velkou pozornost na sebe poutala soukromá nemocnice ve Vrchlabí, která například od začátku roku nevybírá zákonné poplatky u pacientů mladších 18 let.
Holding v posledních letech vykazoval mírný zisk, se ztrátou trvale hospodaří pouze Oblastní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Podle jejího ředitele Otto Štěpána jsou za ztrátou v hospodaření historické důvody, které se postupně odstraňují. "Nemocnice má nekompletní strukturu, a to nás poškozuje," řekl Štěpán.
Zdravotnický holding má několik dceřiných společností. Jednou z nich je například Centrální zdravotnická zadavatelská, která pro nemocnice provádí výběrová řízení. Existenci akciových společností kritizují například sociální demokraté. "Převodem akciových společností na veřejné neziskové nemocnice by se zlepšila veřejná kontrola. Nyní nevíme, jaké existují smlouvy a jaké je hospodaření," řekl například ředitel soukromé nemocnice ve Vrchlabí na Trutnovsku Vladimír Dryml, který za ČSSD kandiduje na Hradecku do Senátu a také do krajského zastupitelstva.
Kraj v minulých letech sloučil některé nemocnice, například v roce 2004 nemocnici v Novém Bydžově s nemocnicí v Jičíně. Od ledna 2006 jsou součástí krajského holdingu nemocnice v Opočně, která byla sloučena s nemocnicí v Náchodě a nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem. V roce 2007 vedení náchodské nemocnice uzavřelo porodnici v Opočně, stále však pokračují jednání o znovuotevření.
Vloni na podzim kraj snížil počet pohotovostí na území kraje, do začátku října bylo možné v hradeckém kraji navštívit pohotovosti na 12 místech, od 1. října fungují pohotovosti pouze v nemocnicích v Jičíně, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově a v Hradci Králové. Omezení počtu pohotovostí v Královéhradeckém kraji se netýkalo pohotovostí pro děti ani stomatologických ambulancí.
V Královéhradeckém kraji funguje kromě krajem řízených nemocnic Fakultní nemocnice v Hradci Králové. V regionu je také soukromá nemocnice ve Vrchlabí na Trutnovsku a další soukromá zařízení.
Vrchlabská nemocnice od začátku roku nevybírá regulační poplatky od pacientů do 18 let, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s ní chce zahájit správní řízení, ve kterém nemocnici hrozí pokuta až 50.000 korun. VZP navíc odmítla podepsat s nemocnicí novou smlouvu. Majitel Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí Alexandr Seidl, který nemocnici vlastní deset let, nabízí zdravotnické zařízení k prodeji za minimálně 150 milionů korun. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje již dříve řekl, že je možné o koupi nemocnice jednat, ale za jiných finančních podmínek.
Kraj investoval do rekonstrukcí areálů nemocnic a výstavby nových pavilonů stovky milionů korun. Například v nemocnici v Jičíně se opravuje pavilon interních oborů za více než 200 milionů korun, rozsáhlé stavební úpravy se provádějí také v náchodské nemocnici. Stovky milionů korun investuje do výstavby nových objektů i hradecká fakultní nemocnice. Například letos v lednu otevřela pavilon pro záchranu životů za čtvrt miliardy korun.
V Královéhradeckém kraji se v posledních letech stále zvyšuje průměrný věk obyvatel. Vloni činil podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v kraji 40,7 let, před čtyřmi roky to bylo 40,1 let. Průměrný věk v Královéhradeckém kraji je vyšší než v České republice, kde vloni dosáhl 40,3 let.
Nejčastější příčinou úmrtí v Královéhradeckém kraji jsou podle statistiků nemoci oběhové soustavy, na které v roce 2007 zemřelo 2937 lidí, oproti 3098 v roce 2004. Druhou nejčastější příčinou jsou zhoubné novotvary, na které vloni zemřelo 1445, v roce 2004 to bylo 1472 pacientů.
Zdroj: ČTK