V Durbanu začala třetí jihoafrická konference o nemoci AIDS
Třetí jihoafrickou konferenci o nemoci AIDS, jež dnes začala v Durbanu za účasti mezinárodních specialistů, poznamenal hned na úvod incident: jihoafrická kontroverzní ministryně zdravotnictví Manto Tshabalalová-Msimangová odmítla svou další účast na jednání, protože prý jejímu projevu organizátoři nevyhradili v programu přednostní místo. Agentuře Reuters to potvrdila viceprezidentka JAR Phumzile Mlambová-Ngcuková.
Projevu ministryně Tshabalalové-Msimangové vyhradili organizátoři čas ve středečním programu, kde měla promluvit vedle lékařů a aktivistů, a nikoli v rámci dnešního slavnostního zahájení. Ministryně to prý na začátku akce uvedla jako důvod své další absence.
Tshabalalová-Msimangová, která je ministryní zdravotnictví od roku 1999, je ústřední postavou krize země v jejím boji proti AIDS. Ministryně proslula ostrými debatami s aktivisty a pozornost vzbudilo i její zpochybňování zavedené léčby smrtelné nemoci. Mnozí ji odsoudili například za výroky na loňské konferenci o AIDS v Torontu, kdy tvrdila, že AIDS může pomoci vyléčit česnek a řepa.
Na letošní konferenci se sjeli mezinárodní specialisté na AIDS, kteří doufají, že JAR konečně začíná měnit postoj směrem k efektivnějšímu potírání nemoci. Aktivisté donedávna kritizovali jihoafrickou vládu za to, že podceňuje hrozbu epidemie AIDS v zemi, kde je nakaženo 5,5 milionu z celkových 47 milionů obyvatel.
Možný obrat v jihoafrické zdravotnické politice signalizovalo také březnové spuštění vylepšeného plánu národního boje proti AIDS. Vláda tehdy přislíbila, že na další boj se smrtelnou nemocí vyčlení minimálně 3,3 miliardy dolarů (asi 70 miliard korun). Součástí čtyřletého plánu je též osvětová kampaň a zajištění antiretrovirální léčby, jež dokáže o několik let oddálit propuknutí choroby AIDS, až 80 procentům nakažené populace.
Zdroj: ČTK