V domě čtyř světů se hojí rány na těle i na duši
Náročné ošetřovatelské péče v LDN, na sociálních odlehčovacích lůžkách a v denním stacionáři se při kapacitě 92 míst ročně dostane téměř čtyřem stem pacientů, kteří se po nemoci nebo po úrazu ve vysokém věku nemohou vrátit domů. Potřebují stabilizaci zdravotního stavu, potřebují povzbuzení po stránce psychické, potřebují základní míru rehabilitace a aktivizace – a hlavně potřebují trpělivost, lásku, čas, potřebují získat důvěru v personál, potřebují vědět, že těm, kdo se o ně starají, na nich záleží. Naší hlavní snahou je s trpělivostí a láskou přijímat ty, kteří si v dozrávání svého života zaslouží komplexní péči v prostředí, jež pro ně nechce být „jen nějakou eldéenkou“, ale domovem.
Propojení řeholních sester, odborného civilního personálu, pacientů a také žen odsouzených k výkonu trestu je neobvyklé, ale projekt se během šestnácti let výborně osvědčil a nese své ovoce. Poslání sester boromejek je velmi prosté – v síle víry jít a účinným způsobem sloužit všem potřebným.
Ženy odsouzené k výkonu trestu v budově bydlí a pracují, střídají se na všech pracovištích a konají všechny pomocné práce spolu s personálem. Je to pro ně velká výzva, na kterou v drtivé většině velmi dobře odpovídají. Dostávají pro ně dosud neobvyklou příležitost zamýšlet se nad životem, otázkami nemoci, bezmoci, stáří a umírání. Personál jim věnuje důvěru jako spolupracovníkům a pacienti přijímají jejich přítomnost i služby vděčně, a nikdy tak netrpí tím, že pečujících osob je málo a nemají na ně čas. Domov těmto ženám rovněž nabízí dvakrát ročně absolvování akreditovaného sanitářského kurzu. Absolventky si nesou po ukončení doby trestu do dalšího života osvědčení o rekvalifikaci, dobu dobré praxe v práci sanitářky, živý příklad svědomité péče o nemocné i motivaci a zkušenost, že v této práci lze nalézt hodně radosti a vlastního obdarování, protože sloužit druhým má smysl.
Dobrou spoluprací s konziliárními lékaři se daří účinně zlepšovat zdravotní i psychický stav nemocných. Odborně vzdělaný personál si stále rozšiřuje znalosti pomocí školení a seminářů, přímo v domově pořádáme vzdělávací konference. Veškerá naše snaha směřuje k tomu, abychom nemocným poskytovali kvalitní péči a pomoc a hledali, jak ji ještě můžeme zlepšit. Důležitou součástí týmu jsou dobrovolníci, kteří rozšiřují nemocným možnosti využití volného čas. Kromě toho, že sdílejí svůj čas s jednotlivými pacienty, zapojují se do pořádání různých kulturních činností, spolupracují při organizaci koncertů, ergoterapeutických aktivit, vyvážejí nemocné do zahrady apod.
Ošetřování chronických ran bez kompromisů
Pacienti do domova často přicházejí s chronickými ranami, vzniklými již při hospitalizaci v jiném zařízení, nebo jde o několik let trvající defekty neúspěšně léčené v domácím prostředí. Jedná se především o dekubity, diabetické kožní defekty, stále častější problém v ošetřovatelské péči představují bércové vředy. Často se jedná o obtížnou a zdlouhavou léčbu, která na pacienta vyvíjí i vysoký psychický tlak.
Kvalita ošetřování chronických ran je závislá na odborných vědomostech ošetřujícího personálu, dále na znalostech účinků jednotlivých materiálů a prostředků k léčbě, zejména pak na vhodném výběru a způsobu ošetřování ran. Proto u nás v domově pravidelně pořádáme semináře, které nám přinášejí nové poznatky a seznamují nás s moderními materiály pro ošetřování chronických ran.
Na léčbu chronických ran pohlížíme komplexně. Vždy se v první řadě snažíme identifikovat a pokud možno kompenzovat základní systémovou příčinu, která je důvodem lokální poruchy hojení. U našich pacientů se však často spojuje několik systémových faktorů, které hojení rány ovlivňují, jako např. vysoký věk, diabetes, ischemická choroba, oslabení imunity, systémová infekce, nádorová onemocnění, hematologická onemocnění, poruchy příjmu potravy, centrální hypoxie, bolest atd. Velký vliv na výsledky léčby mají i psychologické faktory, jako např. úzkost, deprese, pocit sociální izolace.
Správné zhodnocení objektivního nálezu s určením fáze hojení je základním předpokladem pro určení správné techniky a výběru materiálu k ošetření rány. V domově při ošetřování ran používáme účinné roztoky, materiály pro vlhké hojení a krytí ran, vždy s ohledem na účinnost a finanční dostupnost. Před zahájením léčby provádíme stěry z ran, abychom vyloučili inkompatibilitu mikrobiálního osídlení s určitými typy materiálů (např. při pozitivním nálezu Pseudomonas aeruginosa zcela nevhodné veškeré materiály s alginátem atd.). V některých případech se nám osvědčuje aplikace biolampy či laser. Při spolupráci rodiny doporučujeme pro podporu hojení zakoupit Wobenzym (lék pro systémovou enzymoterapii).
Samozřejmostí je prevence a režimová opatření, kdy pacienty polohujeme, vysazujeme, používáme antidekubitní matrace a pomůcky, kůži ošetřujeme speciálními přípravky, pacienty rehabilitujeme. V indikovaných případech využíváme také kompresivní terapii.
Při příjmu pacienta vedeme v naší ošetřovatelské dokumentaci mimo jiné záznamy Hodnocení rizika vzniku dekubitů a Hodnocení stavu výživy. U pacienta s kožním defektem zakládáme Záznam o ošetřování dekubitů a jiných ran, kde pravidelně hodnotíme stav rány, lokalizaci, okolí rány, okraje, spodinu, přítomnost infektu, fázi hojení, zápach, velikost, bolest. Na základě takto vedené dokumentace léčbu ran pravidelně vyhodnocujeme a sestavujeme Ošetřovatelský plán. Součástí je i fotografická dokumentace kožního defektu.
Dále v ošetřovatelské dokumentaci sledujeme již zmíněný nutriční stav pacienta, který dále konzultujeme s nutričním specialistou, a stravu doplňujeme o nápoje s vysokým obsahem bílkovin, kolagenu, zvyšujeme přísun vitaminů a minerálů. Samozřejmostí je dostatečná hydratace pacientů.
Při propuštění z domova do domácí péče je pacientovi kromě Lékařské propouštěcí zprávy vydána i Ošetřovatelská překladová/propouštěcí zpráva, ve které je popsán postup a účinnost léčby, na niž může navázat ošetřující personál jiného zdravotnického zařízení nebo agentury domácí péče. Při propuštění do domácího prostředí je velmi důležitá edukace pacienta a rodiny a také jejich motivace k léčbě.
Uvedený popis možná evokuje otázku, jak tuto náročnou službu zvládáme po stránce finanční. Takový rozsah péče a její kvalita se naprosto nedá zajistit bez pomoci sponzorských zdrojů, které neustále a intenzivně vyhledáváme, ať v řadách individuálních dárců či firem. Sledujeme grantový kalendář, doslova lovíme každou možnost požádat o dotaci, při pořádání koncertů v našem krásně opraveném kostele oslovujeme veřejnost. Jsme vděční za každou pomoc, které se nám dostane, abychom nemuseli ubírat z toho, co si naši pacienti zaslouží po životě plném práce pro druhé a pro společnost.
Zdroj: Medical Tribune