V době epidemie může být hepatitida zavlečena i do nemocnic
Hepatitida může být nyní v době epidemie zavlečena i do nemocnic. Podle zjištění ČTK onemocněla v jedné pražské nemocnici hepatitidou zdravotní sestra. Zdravotníci mohou nevědomky ohrozit pacienty. Zdrojem může být také pacient, který je v nemocnici pro jiné obtíže a nákaza u něj propukne až tam. Nemocnice tvrdí, že přijatá hygienická opatření zamezí nákaze od personálu, nákazu mezi pacienty vyloučit nemohou, kromě infekčních klinik, kde jsou nemocní navzájem izolováni.
Za červenec přibylo 62 nových hepatitid typu A. Ve stejném měsíci loni jich bylo jen sedm, rok předtím osm. Od počátku roku zaznamenal Státní zdravotní ústav 130 nemocných, o dva více než za celý loňský rok. Naprostá většina lidí se nakazila v Praze, kde se epidemie rozšířila zejména v komunitě drogově závislých a bezdomovců.
Prezidentka Asociace sester a hlavní sestra Fakultní Thomayerovy nemocnice Dana Jurásková ČTK řekla, že sestry zacházejí s každým pacientem, jako by byl infekční. "Všechny postupy, včetně používání ochranný pomůcek, jsou stanoveny tak, jako by měl pacient také infekční diagnózu, o které nevíme," uvedla. Sestry musejí používat rukavice, mají dezinfekční prostředky pro mytí rukou. Chrání tím sebe i pacienty.
Většinu zdravotníků chrání před nákazou také očkování. Primářka infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová ČTK řekla, že zdravotníci jsou povinně očkováni proti hepatitidě B. Očkování proti "áčku" je dobrovolné.
Pokud se náhodou stane, že zdravotník onemocní a zjistí se to až po nějaké době, nemocniční hygienik by měl zjistit zpětně všechny kontakty nakaženého s lékaři, sestrami i pacienty. Žádná zvláštní opatření nemocnice nepřijímají. Dodržování standardních postupů skýtá dostatečnou ochranu zdravotníkům i pacientům.
"Pokud pracovník dělá, co dělat má, tedy myje si a dezinfikuje ruce před jakýmkoli kontaktem s nemocným, tak by riziko šíření mělo být minimální. Nákaza se samozřejmě zcela vyloučit nedá," poznamenala Roháčová.
Mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová ČTK řekla, že u nich je personál povinně očkovaný proti hepatitide A i B a dodržuje hygienicko-epidemiologický režim při zacházení s infekčním materiálem: kromě mytí rukou a užívání rukavic je to například i odkládání použitých jehel do speciálních kontejnerů, personál se jehel vůbec nedotýká. Podle Štanclové doposud žádný případ nakažení personálu nezaznamenali.
Hepatitida A se podle zjištění ČTK objevila u jedné sestry ve Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Její ředitel Marek Zeman ČTK řekl, do doby, než byla nákaza odhalena, sestra normálně pracovala, hygienická opatření by ale měla zabránit přenosu. Ředitel předpokládá, že sestra se nakazila mimo nemocnici. "Kdyby to bylo béčko, které se přenáší krví, tam by spíše byla nákaza v nemocnici možná, ale áčkem se může nakazit kdekoli," řekl.
Hygienici připouštějí, že spíše je možná nákaza mezi pacienty navzájem. A to v případě, že do nemocnice je přijat pacient s nějakým problémem a až časem se zjistí, že má hepatitidu. Pacienti na pokoji jsou v kontaktu, půjčují si noviny, jedí u jednoho stolu, nákaza by se tedy mohla přenést. Na infekčním oddělení je toto riziko v podstatě vyloučeno, protože tam jsou pacienti právě kvůli infekci navzájem izolováni.
Zdroj: ČTK