Přeskočit na obsah

V den protestu byla péče zajištěna ve všech krajích

Protest je symbolický, v Plzeňském kraji vyjadřovali souhlas lékaři plackou na klopě. V řadě ambulancí nabízeli lékaři pacientům k podpisu petici.

Protest organizují lékařská komora a lékařské odbory, podle nichž reformy zhorší dostupnost péče pro pacienty. Tvrdí, že klesnou příjmy od zdravotních pojišťoven za léčení, takže se budou muset odkládat operace. Budou se prý rušit ambulance a některá oddělení v nemocnicích, takže to pacienti budou mít k lékaři dál. Zaplatí prý také víc za své léky.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) to odmítl. Podle zprávy projednané vládou stoupnou letos výdaje zdravotních pojišťoven o 1,5 procenta na 230,849 miliardy korun. Systém podle ministra kromě toho má ještě rezervy v tom, že se péče poskytuje nadbytečně a léků se předepisuje víc, než pacienti zkonzumují.

"Fyzicky neprotestujeme, protože máme takové práce, že jsme rádi, že ji stíháme. Nicméně vnitřně s tím souhlasíme," řekl ČTK ředitel kladenské nemocnice Vladimír Lemon. Podle mluvčí příbramské nemocnice podporují tamní lékaři protest morálně, petici k podpisu ale nenabízejí.

Víkendový režim, kdy se ošetřují jen akutní případy, zavedla na všech odděleních nymburská nemocnice. O příchozí pacienty se prý i tak postarají, na všech odděleních jsou připraveny k podpisu protestní petice. "Všichni pacienti, kteří navštíví tento den nemocnici, budou náležitě ošetřeni a navíc seznámeni ošetřujícím lékařem s důvodem protestu," uvedla v tiskové zprávě ředitelka nemocnice Alice Opočenská.

Plakáty oznamující protest lékařů jsou v nemocnicích po celé republice spíše výjimečně. Na některých ordinacích se objevil nápis Zavřeno i s odkazem, kde pacienta ošetří. Například v pražské poliklinice Prosek je tento nápis na ambulanci prezidenta lékařské komory Milana Kubka, který je cévním specialistou. Petice nabízejí dnes k podpisu na této klinice ambulance oční a neurologická. Kubek neordinuje, je v sídle komory a věnuje se koordinaci protestu.

"S důvody protestu rozhodně souhlasím, ale jsem skeptický a nevěřím, že se tím něco vyřeší," řekl ČTK jihlavský internista Karel Dvorník, který dnes normálně ordinuje. Protestů bylo za poslední roky mnoho, ale nikdy se podle něj nic nevyřešilo. "Stát se letos zřejmě rozhodl, že o významnou část služeb ve zdravotnictví už zájem nemá, akorát to zapomněl sdělit pacientům," dodal.

Na Královéhradecku jsou právě jarní prázdniny, řada lékařů z ambulancí toho využila k tomu, aby si vzala plánovanou dovolenou. V Pardubicích se protestní akce lékařů příliš neprojevily. V poliklinice Kolf na Masarykově náměstí ordinovala většina specialistů. Výjimkou byla oční ambulance, která přijímala pouze pacienty objednané na vyšetření perimetrem, další lékař na ortopedii si vzal dovolenou.

Petici k podpisu nabízejí lékaři například v jablonecké nemocnici, ordinují však normálně. Také v některých nemocnicích Moravskoslezského kraje mohou pacienti petici podepsat. "Veřejnost můžu uklidnit tím, že provoz ve všech nemocnicích skupiny Agel poběží zcela standardně a k žádném omezení péče nedojde," řekla ČTK mluvčí Hana Szotkowská.

Ve fakultních nemocnicích je provoz normální, ministerstvo jako zřizovatel garantuje, že péče v žádném případě omezena nebude.

Bez omezení je poskytována péče v krajích Olomouckém, Středočeském či na jihu Moravy. Dovolenou z protestních důvodů si vzalo minimum lékařů. Lékaři v ambulancích vysvětlují pacientům důvody nespokojenosti. "Připojili jsme se takto symbolicky, protože cítíme, že úhradová vyhláška je nespravedlivá a projeví se to na kvalitě péče," řekl ČTK lékař ORL nemocnice v Kyjově Eugen Kan.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…