V Curychu ve středu začne světová konference o eutanazii
Ve švýcarském Curychu ve středu začne světový kongres o eutanazii. Podle agentury DPA se ho zúčastní zástupci 55 zemí. Proti konferenci chtějí podle agentury AFP demonstrovat odpůrci eutanazie.
Pětidenní kongres má umožnit zhruba stovce expertů vyměnit si názory na citlivé a kontroverzní téma už potřetí. Delegáti světového sdružení společností práva na smrt (WFRtDS) se sešli poprvé v Paříží v roce 2008 a před dvěma lety v australském Melbourne.
Situace týkající se asistované sebevraždy je v jednotlivých zemích velmi různá. Cílem kongresu je výměna zkušeností s prosazováním eutanazie na politické úrovni a s lobbováním, řekl AFP viceprezident Exit Bernhard Sutter.
V pátek se v Curychu bude moct do debat o eutanazii zapojit široká veřejnost. Budou se konat kulaté stoly, hovořit budou blízcí lidí, kteří se rozhodli pro asistovanou sebevraždu.
Sdružení Human Life International (HLI), které bojuje proti potratům, antikoncepci, sexuální výchově i eutanazii, chce v pátek poblíž místa konání kongresu v hotelu Swissôtel uspořádat manifestaci. Nemá však být narušen průběh konference.
Švýcarská klinika Dignitas, založená v roce 1998, je jediná, která přijímá zájemce o asistovanou sebevraždu i ze zahraničí.
Dignitas v letech 1998 až 2011 pomohla ke smrti 1169 pacientům ze zahraničí.
Zhruba polovina z nich pocházela z Německa. Druhou nejpočetnější skupinu cizinců tvořili Britové, následovaní Francouzi. Služeb kliniky využilo i několik Čechů.
Eutanazie nebo asistovaná sebevražda umožňuje pacientovi s nevyléčitelnou nemocí zkrátit utrpení. Švýcarský právní řád zakazuje přímou aktivní eutanazii, kdy lékař nebo druhá osoba trpícího pacienta přímo usmrtí.
Legální je naopak nepřímá aktivní eutanazie, kdy lékař podává látku, jejíž vedlejší účinky mohou zkrátit délku života, a pasivní eutanazie, tedy přerušení opatření na udržování při životě.
Asistovaná sebevražda - rovněž legální - pak znamená, že lékař pacientovi poskytne smrtící látku, kterou si ale trpící aplikuje sám.
Za velmi přesně stanovených podmínek je eutanazie nebo asistovaná sebevražda legální například také v zemích Beneluxu či některých státech USA. V České republice povoleny nejsou.
Zdroj: ČTK