Přeskočit na obsah

V ČR žije přes 3000 lidí s transplantovanou ledvinou

Přes 3000 lidí v Česku žije s transplantovanou ledvinou, ročně dostane novou asi 380 pacientů. Ledvina je nejčastěji transplantovaným orgánem. Pokud se použije ledvina od živého člověka, funguje až 20 let. Ledvina od nežijícího dárce pracuje osm až 12 let. Uvádí to na svém webu Koordinační středisko transplantací.

Podle ředitele střediska Pavla Březovského je počet transplantací závislý na počtu dárců ledvin. Trend ve vyspělých zemích, zejména v USA, je narůstající počet ledvin od žijících dárců. Výzkum kmenových buněk je v samém počátku a do transplantací ještě dlouho přímo nezasáhne.

Transplantace ledvin je zavedenou metodou léčby selhání ledvin. Na rozdíl od dialýzy, kdy se krev pravidelně čistí za pomoci přístroje, dává transplantace pacientovi vyhlídky na téměř normální život.

První experimentální transplantace na světě byla provedena u psa už v roce 1902. Experimenty na zvířatech ve 30. a 40. letech minulého století prověřovaly chirurgické techniky. Vynětí orgánu a našití u téhož zvířete bylo bez problémů, ledvina obnovila funkci. Problém byl ale s přenosem ledviny od jednoho zvířete jinému, tělo orgán odmítalo.

V prosinci 1952 byla provedena první transplantace ledvin na světě u člověka, příjemcem byl patnáctiletý hoch, který úrazem přišel o svou jedinou ledvinu. Dárkyní orgánu byla matka. Transplantovaná ledvina začala po operaci hned fungovat, přestala za 22 dní a za dalších deset dní pacient zemřel na selhání ledvin. Tělo nový orgán odmítlo.

První transplantace ukázala, že operace je po chirurgické stránce možná, avšak je třeba překonat biologické bariéry. Tyto biologické bariéry nejsou u jednovaječných dvojčat, jejichž tkáňové vlastnosti jsou zcela identické.

První úspěšnou transplantaci u člověka provedli Joseph Murray a Hartwel Harrison v USA v Bostonu 23. prosince 1954 mezi jednovaječnými dvojčaty. Pacient žil s ledvinou od bratra devět let.

První úspěšné pokusy o překonání imunitní bariéry se datují rokem 1959. Před transplantací byli příjemci ozářeni, tím se imunitní reakce potlačila. O rok později byl poprvé použit i speciální lék.

První transplantace ledviny v bývalém Československu byla provedena v Hradci Králové v roce 1961, pacientčino tělo nový orgán odmítlo. V roce 1966 byl zahájen transplantační program v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde první pacient Karel Pavlík dostal ledvinu matky. V současnosti se transplantují ledviny v sedmi centrech - kromě IKEM v pražském Motole, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě a Olomouci.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…