V ČR žije 800.000 diabetiků, standardy léčby dle studie správné
V Česku žije 800.000 diabetiků, většina má cukrovku druhého typu, která souvisí s obezitou, zvýšenou hladinou cholesterolu a vysokým tlakem. Častěji než zdravé lidi je postihne infarkt, iktus či selhání ledvin. Léčba se proto musí zaměřit nejen na úpravu hladiny cukru v krvi, ale předcházení komplikacím. Novinářům to řekl předseda České diabetologické společnosti profesor Milan Kvapil.
"Mezinárodní studie ADVANCE ukázala, že české standardy pro léčbu diabetu jsou správné," uvedl. Studie zkoumala léčbu 11.000 pacientů z 20 zemí po dobu pěti let, její výsledky byly zveřejněny počátkem června na kongresu americké diabetologické asociace v San Francisku.
"Studie potvrdila, že má smysl léčit kvalitně a udržet co nejdéle cukrovku na dobré úrovni, projeví se to v poklesu počtu komplikací," dodal. Selhání ledvin je příčinou smrti až 20 procent diabetiků, až třetina lidí na dialýze jsou diabetici. Cukrovka je také nejčastější příčinou oslepnutí dospělých. Diabetická noha, kdy jsou narušeny nervy a cévní zásobení, je nejčastější příčinou amputace.
Místopředsedkyně České diabetologické společnosti profesorka Terezie Pelikánová poznamenala, že podle zjištění odborné společnosti ne vždy mohou diabetologové léčit důsledně podle standardů. Brání jim v tom hrozba penalizace od zdravotních pojišťoven, takže neposílají pacienty na kontrolní vyšetření tak často, jak by bylo potřeba.
Za zdravého pojištěnce zaplatí pojišťovna v průměru za rok 20.000 korun, za diabetika bez komplikací, který užívá léky, 40.000 korun, za diabetika na inzulínu až 100.000 a za rok dialýzy dá až milion korun.
"Nadpoloviční většinu peněz bere léčba komplikací, přitom jim lze zabránit," řekl Kvapil. Vyšetření hladiny cukru je součástí preventivních prohlídek, které platí pojišťovny dospělým jednou za dva roky. Pokud má člověk v rodině diabetes, sám má nadváhu, vyšší tlak a cholesterol, měl by si nechat glykémii vyšetřit, doporučil lékař.
Problém podle něj ale v tom, že polovina lidí přichází k lékaři až v době, kdy mají komplikace. V průměru je to deset let po vypuknutí nemoci. Člověk k cukrovce zdědí vlohy, nemoc propukne, když je ve stresu, který si vyrovnává větším množstvím jídla, přitom se méně hýbe, takže tloustne.
Studie ADVANCE podle Kvapila potvrdila, že je správné začít s léčbou hned po zjištění nemoci a snížit hladiny cukru léky a úpravou životosprávy na hodnoty blízké zdravým. Diabetes druhého typu se neléčí podáním inzulinu jako u prvního typu, který je vrozený a projevuje se už v dětském věku. Cukrovka druhého typu se projevuje v dospělosti, i když s epidemií obezity přibývá i dětských pacientů.
Zdroj: ČTK