V ČR odstartoval celonárodní screening karcinomu čípku děložního
V Česku odstartoval celonárodní screeningový program na vyhledávání karcinomu čípku děložního. Novinářům to oznámila náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová. Uvedla, že ročně toto zhoubné onemocnění postihne 1000 českých žen, 400 jich zemře. Je to dvojnásobek průměru původní evropské patnáctky. Důvodem propadu je podle náměstkyně malá informovanost českých žen o významu preventivních vyšetření.
"Zdravotní pojišťovny osloví dopisem klientky ve věku 25 až 60 let, které dva roky nenavštívily gynekologa. Upozorní je, že jim zaplatí jednou ročně preventivní cytologické vyšetření a vysvětlí jim jeho význam," upřesnila náměstkyně. Podle odhadu gynekologů chodí na pravidelné prohlídky jen polovina českých žen. Program má přispět k tomu, aby jejich účast meziročně stoupala o deset procent.
Předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák vyzdvihl, že Česko se tímto programem zařadí mezi několik málo zemí, které toto vyšetření provádějí plošně. V severských zemích, Británii a Nizozemsku se tak podle něj podařilo snížit výskyt zhoubné nemoci o 80 procent. Pojišťovny zaplatí vyšetření ženám bez omezení věku, pozvánky se ale zaměřují na věkové skupiny nejvíce ohrožené.
Hellerová dodala, že ministerstvo uzavřelo dohodu se všemi devíti zdravotními pojišťovnami, že budou pravidelně klientky o screeningu informovat. Pokud se žena nedostaví na prohlídku, dostane pozvánku znovu každý následující rok. Současně se zavádí jednotný kód pro toto vyšetření a stejná úhrada pro všechny, dosud se vykazovalo vyšetření v řadě různých kódů a prováděl se "divoký" screening.
V rámci organizovaného celonárodního programu je podle náměstkyně zajištěno i to, aby vyšetření dělaly kvalitní laboratoře. Seznam 46 schválených laboratoří je na ministerském webu. Gynekologové si je tam mohou vyhledat, aby své pacientky posílali jen na akreditovaná pracoviště. Laboratoře dokážou odhalit časná stadia, kdy je léčebný zákrok minimální a velmi levný.
Karcinom čípku děložního je po karcinomu prsu druhým nejčastějším zhoubným onemocněním u žen. Screening na vyhledávání počátečních stadii rakoviny prsu běží v Česku už od roku 2002. Za tu dobu se podařilo to, že se 80 procent onemocnění odhalí v počátečním stadiu, kdy se dá nemoc bez následků vyléčit. České ženy mají už déle než rok možnost chránit se před karcinomem děložního čípku očkováním. I očkované ženy by však měly pravidelně každý rok chodit na gynekologickou prohlídku.
Zdroj: ČTK