V ČR devět umělých rohovek
V České republice se dosud uskutečnilo devět transplantací umělé rohovky, která dokáže v některých případech vrátit zrak. První v roce 2005 a poté šest dalších provedl ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové přednosta tamní oční kliniky Pavel Rozsíval. Sdělill, že tento měsíc voperoval umělou rohovku třem pacientům. Další dvě operace uskutečnil Martin Filipec v pražském centru Lexum.
Umělá rohovka je podle Rozsívala určena pacientům, kteří nejsou vhodní pro transplantací lidské rohovky. Transplantací rohovek dárců se ročně v ČR uskuteční zhruba 700.
Pacienti, kteří se operaci podrobí, jsou prakticky slepí. Přibližně u poloviny z nich se ukázalo, že zázrak není možný, i když operace byla úspěšná. Ostatním pacientům umělá rohovka doslova vrátila zrak. Jak uvedl jeden z Filipcových pacientů, šedesátiletý Karel Duchoň z Písku, po třech letech slepoty vidí do talíře, rozeznává krásné barvy a zase může naplno žít.
K transplantaci umělé rohovky byli zatím vybráni pacienti, kteří utrpěli úraz. Podle dosavadních zkušeností se zdá, že lepší šanci na úspěch mají lidé, kterým oko poleptala nějaká kyselina. Nově vytvořené cévy dávají lepší předpoklad k tomu, aby se umělý implantát ujal.
Podle lékařů je třeba, aby se lidé, jimž tento zákrok může pomoci, se o této metodě vůbec dozvěděli. Mnozí z nich prodělali řadu operací, které jim nepomohly, a oni se smířili s tím, že zůstanou slepí, uvedl Rozsíval.
Umělá rohovka přijde na více než 100.000 korun a české zdravotní pojišťovny ji hradí. Podle Filipce bylo na světě implantováno teprve několik stovek umělých rohovek.
Zdroj: ČTK