Přeskočit na obsah

V ČR chybí jednotný systém dotací na prevenci rizikového chování

V Česku neexistuje jednotný systém udělování dotací na prevenci braní drog, šikany či násilí dětí. Ministerstva, kraje i obce rozdělí ročně zhruba 300 milionů korun mezi projekty různé kvality. Některé jsou velmi dobré a odpovídají vědeckým poznatkům o prevenci, jiné jsou ale zcela neefektivní. Novinářům to řekl vedoucí centra adiktologie (výzkumu závislostí) z Všeobecné fakultní nemocnice Michal Miovský.

Prevenci rizikového chování, tedy braní drog, násilí, poruch příjmu potravy nebo působení sekt, se věnuje několik resortů. Například ministerstvo zdravotnictví, školství, vnitra, práce a sociálních věcí nebo úřad vlády. Mimo ně na projekty přispívají kraje a obce. Například hlavní město Praha vyčlenilo na prevenci pití alkoholu, kouření a braní drog na rok 2007 celkem 32 milionů korun.

"Nechci spekulovat, myslím, že jsou různé důvody, proč resorty nechtějí sjednotit kritéria dotačních řízení, kompromis najít lze, ale je k tomu zapotřebí vůle," řekl Miovský. Adiktologové na to prý upozorňovali už před sedmi lety, kdy se rozjížděl program Phare ČR a Rakouska za milion eur "Dnes naše připomínky můžu vzít přes kopírák," dodal. Vadí mu drahé projekty, v jejichž rámci děti navštěvují třeba modely vězení nebo drogového doupěte. Projekty založené na odstrašení nebo represi prý nenesou správné ovoce.

Miovský nevidí problém jen na úrovni správy, ale i ve školách. Za neefektivní považuje například hromadné testování žáků na přítomnost drog v krvi. "Divím se, že školy najdou 80.000 korun na testy, ale nechtějí zaplatit dobrého metodika," řekl Miovský.

Ani ministerstvu školství se nedaří působit na všechny ředitele škol. Podle Jiřího Pilaře, který má ministerstvu na starosti speciální vzdělávání, školy šetří a kumulují funkce školních metodiků a výchovných poradců v jednom člověku. Ten pak nemá tolik času ani znalostí, aby se věnoval kvalitním preventivním akcím.

Kvalitní projekt primární prevence má přinést dětem informace zajímavou a interaktivní formou, vtáhnout je do děje. Podle Niny Janyškové z magistrátu tyto podmínky splňuje třeba projekt Antifetfest z Prahy 12. Jde o amatérskou filmovou soutěž pro žáky posledních ročníků základních škol a studenty prvních ročníků středních škol a učilišť. Děti mají za úkol natočit krátký dokumentární film s protidrogovým námětem. Nejlepší snímky se účastní finále a pak jsou promítány v kině v rámci festivalu. Poprvé se s velkým úspěchem konala tato akce letos. Magistrát se ji rozhodl podpořit v příštím roce a ve všech městských částech, které projeví zájem.

Kvalitním projektem je podle Miovského také VIP kariéra, který zpracovává Národní ústav odborného vzdělávání. V rámci projektu se vytváří síť školních poraden, prozatím ve 110 školách. Působit v nich bude školní psycholog nebo speciální pedagog, výchovný poradce a školní metodik prevence.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…