Přeskočit na obsah

V ČR bylo provedeno 776 transplantací jater

V České republice bylo dosud provedeno celkem 776 transplantací jater, z toho 506 se uskutečnilo od roku 1995 pražském Transplantcentru Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Ostatní provedli lékaři brněnského centra, kde byl transplantační program zahájen o deset let dříve, ale zpočátku tam bylo operováno jen velmi málo pacientů. Loni bylo provedeno v Praze 67 transplantací jater a v Brně 31. Novinářům to včera řekl ředitel IKEM Štefan Vítko.

Podle Vítka by se mohlo v Česku podrobit transplantaci jater ještě více lidí. Z některých krajů je však doporučováno méně pacientů než z jiných. Podle Vítka je to dáno tím, že tamní lékaři nemyslí na to, že konkrétní pacient by se mohl podrobit transplantaci. "Odráží to přístup jednotlivých hepatologů v jednotlivých oblastech," řekl Vítko a dodal, že IKEM se dlouhodobě snaží tuto situaci změnit a pořádá semináře, na nichž vysvětluje, pro které pacienty je operace vhodná.

Transplantace se provádí většinou při chronických nemocech, které nakonec vedou k selhání tohoto orgánu, zejména u pacientů s metabolickým onemocněním, kteří mají největší šanci na dlouhodobé přežití. Pět procent transplantací se uskuteční při akutním selhání jater, tento výkon je podstatně složitější.

Někdy je třeba transplantaci opakovat. Například v IKEM, kde jsou transplantovány játra i dětským pacientům, bylo provedeno 34 transplantací u 29 dětí a dospívajících ve věku do 18 let. Nejmladšímu dítěti byly tři roky.

Většinou se transplantují játra zemřelého a je jich relativní dostatek. Játra lze i rozdělit a poskytnout je dvěma příjemcům nebo je možné transplantovat část jater ze živého dárce, ale tento zákrok je složitější a je pro dárce spojený s určitým rizikem, i když játra do několika týdnů dorostou.

Podle přednosty kliniky transplantační chirurgie Miloše Adamce je transplantace jater jedním z nejsložitějších chirurgických výkonů. Může trvat i 12 hodin, transplantace srdce trvá asi hodinu a půl. Hospitalizace trvá většinou tři až čtyři týdny. Délka následná rehabilitace se různí podle toho, v jakém zdravotním stavu byl pacient před transplantací.

Čekací doba je v průměru 113 dní. Důležitá je shoda krevní skupiny a přibližně stejná velikost jater. V čekací době zemře méně než pět procent pacientů.

Podle Vítka je dostupnost transplantace jater v ČR stejná jako ve vyspělých zemích a srovnatelné jsou i výsledky těchto zákroků.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…