Přeskočit na obsah

V Chrudimi skončila ortopedie, operace převzaly Pardubice

Chrudim - Chrudimská nemocnice už neprovádí ortopedické operace. Neuspěla na ministerstvu zdravotnictví ve výběrovém řízení na ortopedické oddělení, mimo jiné i proto, že neměla podporu zdravotních pojišťoven ani Pardubického kraje, který ji vlastní.

Pro pacienty z Chrudimska to znamená, že budou jezdit na endoprotetické zákroky do Pardubic, kde jsou však čekací doby na operace dlouhé, řekl ČTK ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček. Podle krajské radní pro zdravotnictví Markéty Tauberové (ČSSD) je soustředění operací do Pardubic prospěšná a potřebná.

Ortopedické operace převzala Pardubická krajská nemocnice. "Předpokladem k tomu bylo to, že uzpůsobí svůj provoz péči o chrudimské a hlinecké pacienty v endoprotetice. Kapacitně to ale není úplně naplněno a čekací doby se prodloužily na kraj únosnosti," uvedl Vondráček.

Podle ředitele pardubické nemocnice Josefa Šimurdy pojišťovny s nemocnicí nasmlouvaly na letošní rok vyšší počet velkých ortopedických zákroků než vloni. "Jejich počet je ale limitovaný. V současné době se na operaci čeká 14 měsíců. Jaký vliv na lhůty budou mít pacienti z Chrudimska, zatím není zřejmé," řekl ČTK Šimurda.

V nemocnici v Havlíčkově Brodě se podle mluvčí Petry Černo na endoprotézy čeká pět až 14 měsíců měsíců podle druhu operace, pacienti z Chrudimska do Brodu už dříve kvůli ortopedickým zákrokům běžně jezdili.

Ministerstvo nemocnici vytýkalo, že pro ortopedické oddělení není dostatečně personálně vybavena. Do Chrudimi zajížděli i ortopedi z Havlíčkova Brodu. Nemocnice proto připravila i variantu, že by v jejích vybavených sálech operovali odborníci z Pardubic s podporou místního personálu. "Bylo by to racionální řešení, vyšli bychom vstříc klientům. Bohužel jsme takový příslib nedostali," řekl Vondráček.

V Pardubickém kraji zůstávají ortopedie jen v nemocnicích v Pardubicích a Litomyšli. Část pacientů také využívá vyhlášené ortopedické oddělení v Havlíčkově Brodě. "Podle našich kalkulací bychom byli schopni provozovat ortopedii nejlevněji v kraji," uvedl Vondráček. Podle jeho propočtů přichází nemocnice kvůli ztrátě ortopedických operací ročně o jeden až 1,5 milionu korun.

Podle radní Tauberové doporučila provádět velké ortopedické operace pouze v Pardubicích i Česká společnost pro ortopedii a traumatologii. "V Chrudimi bylo vloni za rok asi 70 endoprotéz. Podle nás i koncepce zdravotnictví je nejlepší zachovat v kraji dvě ortopedická oddělení, která budou poskytovat kvalitní péči. Čím více výkonů se provádí, tím lépe je lékaři umí a důležité je i ekonomické hledisko," řekla ČTK Tauberová.

Vondráček věří, že dlouhé čekací lhůty by ještě mohly přimět kraj k tomu, že by se do Chrudimi operace prováděné lékaři z Pardubic vrátily. Pro prázdné operační sály zatím zdravotnické zařízení hledá jiné využití, zvažuje například přeorientovat operativu na operace prsu.

ČTK, dos snm

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…