V Česku klesá každoročně o sedm procent počet onemocnění TBC
V Česku klesá počet onemocnění tuberkulózou každoročně zhruba o sedm procent. Odborníci na léčení této infekce trvají na tom, že i přes příznivý trend je nutno očkovat novorozence a přeočkovat děti v 11 letech věku. S otevřením hranic je totiž v zemi více cizinců, kteří TBC trpí. Nemoc také více zasahuje bezdomovce, lidi závislé na alkoholu a jiných drogách. Pohybují se mezi běžnou populací, a tím stoupá i riziko nákazy.
"Loni bylo v Česku hlášeno 814 případů TBC, z toho 698 případů plicní tuberkulózy," řekl novinářům přednosta první kliniky TBC a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice profesor Jiří Homolka. Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí Česko mezi země s příznivou situací v TBC a dobře fungující kontrolou této nemoci. Leží však na pomezí zemí, které jsou na tom výrazně hůř. Ve světě bylo podle WHO v roce 2006 zjištěno 9,2 milionu nových případů TBC. Choroba zabila 1,7 milionu lidí.
"U 470 nemocných (v Česku) byla TBC ověřena průkazem bacilů tuberkulózy, z nich 246 bylo mikroskopicky pozitivních - to jsou závažné zdroje infekce," poznamenal profesor. Nejvyšší počet nově hlášených případů na 100.000 obyvatel byl loni v Praze, 11,8, v Jihomoravském kraji, deset, a v Hradci Králové 9,5.
Trvalé nebezpečí onemocnění má podle děkana první lékařské fakulty profesora Tomáše Zimy připomenout Světový den TBC, který letos připadá na velikonoční pondělí 24. března. Novinářům řekl, že před dvaceti lety se zdálo TBC vyřešeno. S otevřením hranic problém roste a přibývá také neléčitelných forem. "TBC tu je a může postihnout i zdravé lidi, proto by veřejnost měla znát příznaky a chránit se," uvedl děkan.
Zdroj: ČTK