V Brně vznikla klinika pro odběr vajíček k umělému oplodnění
S trvalým nedostatkem vajíček pro umělé oplodnění se rozhodli bojovat lékaři nové soukromé kliniky v Brně. Potencionální dárkyně po celé jižní Moravě oslovili formou inzerátů a článků, které popisovali příběhy bezdětných rodičů. "Umělou reprodukci nabízí řada zdravotnických zařízení, my jsme se ale rozhodli věnovat se programu darování vajíček, kterých je stále málo," řekl lékař Marek Koudelka. Na nedostatek vajíček si nedávno stěžovala Fakultní nemocnice Brno.
Klinika láká dárkyně na větší finanční odměnu. České zákony sice nedovolují, aby se darování tkání a orgánů stalo předmětem komerce, dárkyním lze ale kompenzovat náklady. Zatímco Fakultní nemocnice Brno nabízí ženám kompenzaci od 5000 do 10.000 korun, soukromá klinika nabízí až 15.000 korun.
Koudelka odmítá, že by se vyšší odměna mohla negativně projevit na kvalitě darovaných vajíček. "Naopak díky vyššímu počtu dárkyň máme z čeho vybírat," řekl lékař. Klinika již vyšetřila 90 dárkyň a dalších třicet na vyšetření čeká. Velký zájem o darování vajíček je mezi studentkami, ale i matkami na mateřské dovolené.
Dárkyní vajíček se může stát každá zdravá žena ve věku 18 až 34 let, u níž jsou vyloučeny přenosné a geneticky podmíněné choroby. Narozdíl od Fakultní nemocnice Brno si ale soukromá klinika neklade podmínku, že musí mít alespoň jedno zdravé dítě. Naše normy takovou podmínku nevyžadují, tvrdí Koudelka. Darování vajíček je anonymní.
Fakultní nemocnice připouští, že díky konkurenci soukromé kliniky přichází o určité procento dárkyň. "Mrzí nás to, protože se u nás soustřeďují prvodárkyně, které pak odchází ke konkurenci," řekla mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová. Vyšší kompenzace však nabídnout nemůže.
Lékaři soukromého i státního zařízení se shodují, že potřeba darovaných vajíček poroste. Situace je způsobena jednak rostoucím počtem párů, které nemohou zplodit potomka přirozenou cestou, ale i malou informovaností žen, které by se mohly stát dárkyněmi.
Zdroj: ČTK