Uzavřená oddělení kvůli osobním sporům
„O žádných případech, kdy by museli v nemocnici zavřít kvůli odchodům lékařů nějaké oddělení nevím. Dle mých informací se většina lékařů vrátila zpět na svá místa,“ řekl Medical Tribune MUDr. Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu. Dodal však: „Jsou ale problémy v Kladně a v Brně u Milosrdných bratří – ty ale přímo nesouvisí s akcí ‚Děkujeme, odcházíme.‘ Tam jde o osobní spory.“
Skutečně, žádná nemocnice v Česku nehlásila v souvislosti s odchody v rámci akce „Děkujeme, odcházíme“ uzavření oddělení či výrazné omezení provozu. Zůstávají však jmenované případy v Kladně a v Brně.
Ochromená neurologie
Spor v Oblastní nemocnici Kladno se týkal neurologického oddělení. Lékaři podmínili stažení svých výpovědí rezignací primáře MUDr. Jaroslava Elise, který se podle nich podílel na poklesu úrovně neurologického oddělení a sedm z dvanácti neurologů nestáhlo svou výpověď.
„Zásadní a nepřekonatelné neshody, jak po stránce odborné, tak i lidské, vyústily v naše rozhodnutí setrvat ve výpovědích. Odmítli jsme se podílet na klesající úrovni lékařské péče na neurologickém oddělení kladenské nemocnice, za kterou nese podle našeho názoru odpovědnost právě primář Elis. Nechceme se nadále účastnit poskytování nekomplexní péče omezované z ekonomických důvodů, zatímco se média plní šokujícími zprávami o neefektivních nákupech a předražených stavebních zakázkách,“ stojí v písemném prohlášení lékařů.
Lékaři odmítají spojitost s akcí „Děkujeme, odcházíme“ a upozorňují na chyby managementu kladenské nemocnice. „Celorepubliková protestní akce byla v kladenské nemocnici oficiálně ukončena 23.2.2011 na základě výzvy centrály LOK-SČL. Z naší strany také nebyly vzneseny žádné finanční požadavky. Je patrná dlouhodobá strategie managementu ON Kladno a nového vedení neurologického oddělení, kdy jsou upřednostňovány ekonomické výsledky nad zájmy pacientů a dochází k redukci poskytované péče. Se ztrátou sedmi neurologů významné omezení péče nevyhnutelně souvisí. Na oddělení nezůstal jediný neurolog-intenzivista,“ stojí dále v tiskovém prohlášení.
MUDr. Elis nakonec rezignoval, ale lékaři se nevrátili. Tvrdí, že pochybil i management nemocnice:
„V předcházejícím týdnu na svou funkci rezignoval primář Elis, čímž byl splněn jediný požadavek neurologů, kteří nestáhli své výpovědi a ukončili pracovní poměr. Bohužel, díky protahované a často lživé kampani ze strany nejvyššího vedení nemocnice došlo k tomu, že již ne všichni odejivší neurologové o práci v kladenské nemocnici nadále stojí. Navíc ani nikdo z těchto bývalých zaměstnanců přes zjevně kritickou personální situaci na neurologickém oddělení s reálnou hrozbou jeho uzavření nebyl osloven vedením nemocnice ohledně možnosti návratu,“ uvádí lékaři s tím, že záležitost pro ně skončila a nehodlají se o ní dále bavit.
V současné době pracují na kladenské neurologii pouze tři lékařky a pacienti jsou proto posíláni na interní oddělení a do nově otevřeného Centra akutní medicíny. Nemocnice dále prostřednictvím inzerátů shání lékaře-neurology. Situace by se však měla brzy stabilizovat.
„Od pondělka budou v provozu 4 jipová neurologická lůžka pod patronátem koronární jednotky interního oddělení nemocnice s participací externích neurologických specialistů. V provozu je též standardní lůžkové oddělení a ambulance. Iktové centrum zatím není v provozu a jsou samozřejmě projednány i příslušné kroky se Středočeskou záchrannou službou,“ sdělil MT Ing. Jaroslav Pokorný, ekonomicko-obchodní náměstek Oblastní nemocnice Kladno, a.s.
Nemocnice o své bývalé lékaře již nestojí a chce dát dohromady nový tým.
„Žádný s lékařů, kteří odešli z neurologického oddělení, neprojevil zájem o zpětný nástup a nemocnice se ubírá cestou utvoření nového týmu specialistů, což věřím, že se v nejbližší době podaří,“ dodal Pokorný.
Spory v Brně
Brněnská Nemocnice Milosrdných bratří se potýká s odchodem anestiziologů. Ruší proto všechny složité operace a provoz nemocnice tak utrpěl. Funkční však zůstává porodnice.
Z dvanáctičlenného týmu odešlo hned deset anesteziologů – to vše kvůli sporu s novým ředitelem nemocnice Josefem Drbalem. Ředitel podle lékařů nechtěl zaručit, že přijme zpět všechny lékaře, ale chtěl postupovat individuálně. Navíc odmítl přijmout zpět odboráře. Anesteziologové prý také museli asistovat u nepřiměřeného množství zákroků.
Nemocnice je nyní v krizovém režimu a s provozem pomáhají lékaři z jiných zdravotnických zařízení. Stav potrvá do té doby, než se podaří najít nové lékaře.
Štěpán Feik, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz