Už nic nebude jako dřív, říká Boris Šťastný
Anketa Medical Tribune
Akce „Děkujeme, odcházíme“ ovlivní české zdravotnictví zcela mimořádným způsobem. Nic již nebude jako dřív. Vznikla značná nestabilita, vznikl návod na způsob, jakým lze destabilizovat jakýkoli systém.
Touto akcí se vyhrotily a velmi zhoršily vztahy mezi jednotlivými skupinami zdravotníků – mezi nemocničními lékaři a ambulantními lékaři, na jednotlivých odděleních v nemocnicích, mezi jednotlivými zdravotnickými pracovišti, mezi středním zdravotnickým personálem a lékařským personálem a především mezi zdravotnickým personálem a pacienty.
Takže z mého pohledu tato akce mimořádným způsobem poznamená české zdravotnictví a atmosféru v něm – a to velmi negativním způsobem. Události už se nedají vzít zpět.
Příklad z jednání lékařů by si mohly vzít ostatní profese – učitelé, vědci, policisté – jiné profese, které by mohly postupovat stejným způsobem. Ale pozor, zdravotnictví je velice specifické. Bavíme se tu o jedné úzké skupině lékařů z velmi úzkého okruhu míst.
Většina protestujících lékařů jsou nemocniční lékaři z přímo řízených zdravotnických zařízení nebo krajských páteřních nemocnic. Jsem přesvědčený, že akce odborářských předáků a lidí typu pana Engela by bez marketingové podpory, kterou najali za peníze samotných lékařů, nikdy nedosáhla takových rozměrů.
Mimořádně negativně vnímám pozici České lékařské komory v celé této věci. Povinností ČLK je hájit celý lékařský stav, nikoli jen tuto skupinu. Za žádných okolností se neměla tato organizace nechat vtáhnout do této věci. ČLK mohla být velmi dobrým moderátorem jednání, tuto roli by určitě skvěle zvládla. Bohužel se její vedení naladilo na stejnou notu, jako odbory, bude do budoucna znamenat nutné řešení politické reprezentace co se týče ČLK a vůbec ostatních zdravotnických komor.
(šf), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz