Ústí nad Orlicí - Poznáme, že se blíží infarkt
Zdravotníci Orlickoústecké nemocnice začali vyšetřovat pomocí nových přístrojů. Za evropské, státní i vlastní peníze vybavila Orlickoústecká nemocnice nově kardiologické oddělení a jednotku interní intenzivní péče. Celkem mohou nyní lékaři využívat přístroje a zařízení za 25 milionů korun.
"Po šesti letech jsou lékařské přístroje často na hranici životnosti. V nemocnici se nám podařilo na měsíc přesně dodržet lhůtu pro jejich obměnu. Současná úroveň přístrojů umožní vyšetřovat a poskytovat intenzivní péči na vyšší úrovni a umožní větší bezpečnost," řekl ředitel nemocnice v Ústí nad Orlicí Martin Procházka.
Mezi nové přístroje, které mají zlepšit kvalitu poskytované péče, patří například kardiologický ultrazvuk za dva miliony korun.
"Pacienta, který má bolesti v srdeční oblasti, během deseti minut vyšetříme. Pomocí ultrazvukové vlny k srdci dokážeme rozeznat, že se blíží infarkt. Takového pacienta dokážeme připravit na převoz do specializovaného kardiocentra buď v Pardubicích, nebo Hradci Králové," řekl vedoucí lékař kardiologického oddělení Vratislav Dědek.
Personál nemocnice si od nových přístrojů slibuje včasnější odhalení srdečních chorob a zlepšení prevence pro obyvatele okresu Ústí nad Orlicí. "Každý kuřák přestane kouřit až po infarktu. Tyto přístroje by měly pomoci náběh na infarkt co nejdříve podchytit," řekl Dědek.
Nemocnice si pro tyto účely pořídila běhací pás za 180 tisíc korun. "Vyšetření probíhá formou zátěžového testu. Pacient se musí přizpůsobit tempu běhátka. Zdravotník, který vyšetření provádí, může běhátko naklánět, takže pacient běží jakoby do kopce.
Veškeré změny srdečního rytmu zaměřuje EKG. Podle nich a celkových výsledků můžeme vytipovat pacienty, kterým hrozí infarkt a včas zasáhnout," popsal vyšetření Dědek.
Celkové modernizace se dočkala i další část nemocnice. Na jednotce intenzivní péče to nyní vypadá jako na centrálním dispečinku. Zdravotníci na několika počítačích sledují stav pacientů. Ti jsou na speciálních lůžkách napojeni na přístroje, které "centrálním dispečerům" přesně popisují aktuální zdravotní stav.
To však není vše. Někteří pacienti interny nemusejí nutně ležet na lůžku, ale přitom musejí být trvale pod dohledem lékařů. Nemocnice proto zakoupila osmnáct nových monitorovacích pásků, které nosí pacient na krku a jeho základní životní funkce přijímá "centrální dispečink" jednotky intenzivní péče.
Jednotka intenzivní péče patřila mezi nejdražší části projektu. Kromě kvalitního snímání zdravotního stavu pacientů tam pacienti nyní leží na nejmodernějším typu lůžek, která mají zabránit proleženinám. Výměna přístrojů v nemocnici stála pětadvacet milionů korun.
Z evropských fondů získala nemocnice jednadvacet milionů, stát a nemocnice se na modernizaci podílela stejnou sumou, a to necelými dvěma miliony korun.
Zdroj: Mladá Fronta DNES