Přeskočit na obsah

Ústecký kraj vyzývá obyvatele, aby si nechali změřit radon v domě

Krajský úřad Ústeckého kraje vyzývá obyvatele regionu k využití takzvaného radonového programu. Počet instalovaných detektorů, sloužících ke zjištění výskytu radioaktivního plynu, se totiž v loňském roce snížil v kraji o 55 procent; v roce 2006 jich pracovníci rozmístili 600, loni to bylo už jen 275. Radonový program podporovaný státem skončí na konci příštího roku. ČTK o tom informovala mluvčí Ústeckého kraje Veronika Kindlová.

Obyvatelům domů s výskytem radonu hrozí zvýšené riziko onemocnění rakovinou plic. Ročně kvůli němu v Česku zemře asi 900 lidí."Pokud obyvatelé žijí v oblastech, kde hrozí riziko zvýšeného ozáření radonem, stačí se spojit s odborem životního prostředí Ústeckého kraje," řekla Kindlová. Kraj poté měření v bytech nebo domech, které by mohly být ohroženy, zprostředkuje. Do každého bytu se umístí zhruba na rok dva měřící přístroje, které umí možný výskyt radonu změřit.

Radonový program, který koordinuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost, se v republice uskutečňuje už od roku 1999. V minulosti stopové detektory rozmisťovali pracovníci okresních úřadů, poté převzal záležitost krajský úřad. V letech 2002 až 2005 bylo v kraji rozmísťováno průměrně 200 detektorů ročně. V roce 2006 se detektory umístily ve 288 objektech a v loňském roce byly instalovány do 134 domů.

Program se zaměřuje na vyhledávání budov se zvýšenou úrovní přírodního ozáření v oblastech značného radonového rizika. V Ústeckém kraji mezi takové lokality patří především oblast Krušných hor a Šluknovského výběžku. Koncentrace by neměla překročit směrnou hodnotu 400 becquerelů na metr krychlový. V případě překročení průměrné hodnoty 1000 becquerelů na metr krychlový odborníci doporučují provést ozdravná opatření, na která se poskytuje státní dotace. Občané mohou zažádat až o 150.000 korun. V současné době ale existují i prověřená opatření, která nevyžadují destruktivní zásah v interiéru stavby a jsou finančně pokryta státní dotací.

Obyvatelé v objektech s radonem si mohou ve svých domech realizovat některá opatření také svépomocí. Odborníci doporučují utěsnění trhlin, prostupů a otvorů v kontaktních konstrukcích a zabránění proudění vzduchu ze sklepa do vyšších podlaží utěsněním stávajících nebo osazením nových dveří.

Program je určen pro objekty, ke kterým bylo vydáno stavební povolení do 28. února 1991. V rodinných domcích nebo bytech se měří vždy dvěma detektory, které se rozmístí v přízemí nebo obytném suterénu a prvním patře. Prostory ve vyšším než druhém patře se neměří. Naměřené hodnoty se pak předávají pouze majiteli objektu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…