Ústecký kraj připravuje plány pro případ epidemie chřipky
Ústecký kraj a hygienici připravují takzvaný pandemický plán, který by sloužil v případě výskytu nějaké nebezpečné epidemie v regionu. Ředitel krajské hygienické stanice Josef Trmal ČTK řekl, že má sloužit především při výskytu smrtelného kmene chřipky, kterého se vědci již léta obávají. Plán by šel částečně využít například i při teroristickém útoku s použitím biologických zbraní.
Plán má dát odpovědi na otázky, jak postupovat, kdyby se nějaká epidemie vyskytla, včetně toho, komu prioritně dát připravené léky. České republika má antivirotika pro 20 procent populace. Podle hejtmana Jiřího Šulce, který by v případě pandemie v regionu velel, by bylo třeba zajistit fungování nemocnic, záchranářů, policie a základních služeb jako jsou spoje, veřejná doprava, dodávky energií a zásobování. "Počítá se ale i s tím, že by musela fungovat litvínovská chemička, ve které se vyrábí benzin," uvedl.
Podle Trnala by konkrétní kroky záležely hlavně na typu nákazy a na jejím rozšíření. V plánu proto budou připravené různé varianty. V Ústeckém kraji je pro nemocné k dispozici 5700 krizových lůžek, na kterých by se dali nemocní izolovat a léčit. Pokud by se nákaza rozšířila mnohem více, plán počítá s tím, že by nemocní zůstávali doma. Lékaři, kteří by měli být chráněni antivirotiky, by za nimi museli pravidelně docházet.
Vědci se obávají především takzvané ptačí chřipky. Ve světě si vyžádala již více než 170 lidských obětí. V různých zemích, především v Asii, kvůli nákaze vybili miliony kusů drůbeže. Světová banka v roce 2005 odhadla, že by rozšíření epidemie ptačí chřipky mohlo způsobit škody ve výši 550 miliard dolarů. Rozšířit se může i zmutovaná forma klasické chřipky podobná takzvané španělské chřipce. Její epidemie si po první světové válce ve světě vyžádala několik desítek milionů obětí.
Zdroj: ČTK