Ústecký kraj bude více sledovat kvalitu zdravotní péče
Ústecký kraj se hodlá více zaměřit na sledování kvality zdravotní péče. Dosud se více staral o ekonomickou stabilizaci zdravotnictví, tato etapa se ale završila po sloučení pěti největších nemocnic v regionu do akciové společnosti Krajská zdravotní. Po sjednocení nemocnic se nesnížila kvalita a dostupnost zdravotní péče, jak se obávala opozice, řekl po konferenci Efektivní zdravotnictví novinářům náměstek hejtmana Ústeckého kraje Petr Fiala. Krajská ČSSD s ním ale nesouhlasí.
Podle jejího krajského předsedy Petra Bendy už ale lidé pocítili snížení péče. "Už se zavřela některá oddělení nemocnic v kraji, zejména tuším na Mostecku, ale i v jiných okresech. Snižuje se i dostupnost zubní pohotovosti a lékařské služby první pomoci," řekl ČTK Benda. Podle něj byla transformace nemocnic "špatný krok špatným směrem".
Kraj hodlá v příštím roce investovat do nákupu zdravotnické techniky přibližně 150 milionů korun. Podle Fialy je to mnohem větší investice než v minulých letech. Prostředky do zdravotnictví musí v rozpočtu ale nejprve schválit zastupitelstvo kraje. "Po sloučení nemocnic máme možnost lépe přístroje rozmístit, a tím chceme přispět ke zlepšení zdravotní péče v regionu," uvedl Fiala.
Po sloučení se ve společnosti nyní mění administrativní a ekonomické řízení nemocnic, zprovoznil se také nový informační systém. Také se přesunula zodpovědnost za fungování zdravotnických zařízení na management společnosti, jejímž jediným vlastníkem je kraj. Rada a zastupitelstvo kraje nyní kontroluje management společnosti. Transformaci nemocnic pod jednu akciovou společnost schválili zastupitelé Ústeckého kraje loni 8. listopadu. Společnost má výrazně šetřit společnými nákupy léků a materiálů i společným jednáním s pojišťovnami.
Předběžně se dá očekávat, že letošní hospodářský výsledek Krajské zdravotní bude zatížen ztrátou z transformace. Sloučení nemocnic vyšlo přibližně na 60 milionů korun. "Jen nový informační systém vyšel na 30 milionů korun. Pokud by ztráta Krajské zdravotní byla jen v této výši, znamenalo by to vlastně vyrovnané hospodaření," řekl náměstek hejtmana. Pro příští roky má být rozpočet společnosti schvalován ve vyrovnané výši. Případný zisk této společnosti by měl být použit pro rozvoj zdravotní péče.
Do akciové společnosti Krajská zdravotní se sloučily 1. září nemocnice v Ústí nad Labem, Děčíně, Chomutově, Mostě a Teplicích, které fungují jako odštěpné závody společnosti. Společnost zaměstnává přibližně 6500 lidí a poskytuje asi 70 procent zdravotní péče v Ústeckém kraji. Obrat společnosti má být přibližně čtyři miliardy korun ročně a společnost hospodaří s majetkem v hodnotě šest miliard korun. Ve spádové oblasti Krajské zdravotní bydlí přibližně milion lidí.
Zdroj: ČTK