Ústecká emergency je zneužívána opilci a bezdomovci
Ústí nad Labem - Selhávají základní životní funkce. Okamžitě resuscitovat! Z heliportu či sanitky vás, vaši dceru či manžela transportují přímo na resuscitační lůžko. Boj o život začíná. Hned ve vedlejší místnosti přitom vyspává "opici" bezdomovec. To není seriál! Ale realita. Každodenní realita Emergency akutního příjmu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
"Emergency mimo své základní poslání bohužel velmi často supluje také péči obvodních lékařů i ambulancí. Často se stává také sociálním zázemím starých, nemocných lidí, nezřídka i bezdomovců a místem záchytky opilců," vyjmenovává primářka Jana Bednářová funkce, které chtě nechtě musí urgentní příjem zastávat.
Pro opilce, toxikomany a bezdomovce zde mají dokonce speciální místnost, která je i několikrát denně vytížena. "Nejsou nemocní, rozhodně nevyžadují ošetření na urgentním příjmu. Ale kam s nimi?" narazila na zásadní problém Bednářová.
Kdo si ulehčí práci?
Zdaleka nejde jen o opilce, kteří si "ustelou" na ulici, bezdomovce, co "jen" vadí svému okolí, či násilníky. Na emergency se "odklízejí" i staří a bezmocní lidé.
"Sousedka najde nemohoucí stařenku, staříka, kteří jsou prostě staří, nebo rodina stáří již nezvládá. Opět je tu záchranná služba a přímý transport na urgentní příjem. Není to choroba, ale stáří," uvádí Bednářová smutnou, ale dosti běžnou praxi v péči o přestárlé.
Kapitolu samu pro sebe tvoří pacienti, které v hojných počtech vysílají na akutní příjmové oddělení jejich praktičtí lékaři a soukromí specialisté.
Sám ředitel nemocnice označil takové jednání za zneužívání emergency. "Obvodní lékaři si takto ulehčují práci," kritizoval Jiří Madar, ředitel ústecké Masarykovy nemocnice, postup některých praktiků a specialistů.
Primářka Bednářová má své vysvětlení. "Proč tyto pacienty objednávat, proč vypisovat žádanky, když je nejjednodušší napsat jediný lístek: na emergency," uvedla primářka s tím, že urgentní příjem řeší týdny, měsíce staré potíže, které tak ubírají čas, nezbytný na péči o akutní pacienty.
Akutní problém
Poslání emergency, urgentního příjmu, který funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu je přitom jasné. Zabezpečit pacienta se zdravotním problémem právě vzniklým, a to v posledních 24 hodinách, jehož řešení je neodkladné.
Pavel Drobný, pacient se zhoršujícími se urologickými potížemi, si ošetření na ústecké emergency chválil: "Provedli mi zde laboratorní vyšetření, nasadili antibiotika a pomohli od bolestí."
Sociální síť, která by zachytila problémové a nechtěné jedince, je děravá a vůle najít řešení prostě není. Náplastí na bolístku, a nejen jednu, nemůže ale být emergency.
O roky chybějící záchytné stanici, alespoň jediné v celém Ústeckém kraji, se stále jen hovoří. V současnosti krajský úřad vytváří návrhy řešení protialkoholních a protitoxikomanických záchytných stanic. Hotovy by měly být do poloviny roku.
"Následně rada z analýzy vyvodí závěry a rozhodne se pro jedno z možných navržených řešení," uvedla Magdalena Hanáčková, mluvčí Ústeckého kraje. Byl to právě kraj, který v roce 2001 zrušil poslední záchytku v regionu, a to v Bílině.
Regionální deníky, KATEŘINA DROZDOVÁ
Zdroj: Regionální deníky