Přeskočit na obsah

Ústavní soud se vyjádří k nadstandardům ve zdravotní péči

ČTK to zjistila z přehledu jednání. Soudci se návrhem zabývali od prosince 2011.

Sociální demokraté konkrétně zpochybnili řadu pasáží v zákonu o veřejném zdravotním pojištění. Zákon rozdělil péči na základ a nadstandard, respektive na "základní" a "ekonomicky náročnější".

Návrh kritizuje také zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun. Stokoruna za den může mít podle ČSSD pro seniory, děti a sociálně slabé takzvaný "rdousící efekt", což je termín zavedený ústavními soudci v jejich prvním nálezu o poplatcích ve zdravotnictví.

Pod návrh se podepsalo 51 poslanců v čele s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou. Původním soudcem zpravodajem byl Jiří Mucha, po jehož odchodu z Ústavního soudu převzal kauzu Nykodým.

Svůj dosud zřejmě nejvýznamnější nález z oblasti zdravotnictví vyhlásil Ústavní soud v květnu 2008. Tehdy zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí, která zavedla poplatky u lékaře.

Podle tehdejšího názoru ústavních soudců nejsou poplatky protiústavní, pokud nemají právě "rdousící efekt" a nevytvářejí bariéru v přístupu ke zdravotní péči. Soud tehdy ale nebyl jednotný.

Jan Tomandl

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…