Ústavní soud odročil jednání o poplatcích u lékaře na neurčito
Ústavní soud (ÚS) o poplatcích u lékaře zatím nerozhodnul. Po výslechu premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS) soudci odročili jednání o návrhu ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí na neurčito. Soud podle předsedy Pavla Rychetského potřebuje najít shodu a zformulovat své stanovisko. Příště už soudci rovnou vyhlásí nález, vyplynulo ze slov Rychetského.
Zdravotnická reforma včetně poplatků u lékaře přinesla podle dnešního Topolánkova vyjádření prospěch jak pacientům, tak státu. Na dotazy soudců odpovídal necelou hodinu, poté odjel na zasedání vlády. Daleko silnější palbě dotazů z řad soudců musel čelit ministr Julínek, který působil méně jistým dojmem. "Bylo chvílemi znát, že se jedná o politické kolbiště, došlo k polemikám se soudci, což není u soudu úplně obvyklé," připustil Julínek.
Vystoupení obou politiků sledovala zcela zaplněná sněmovna soudu. Řada zájemců se vůbec nedostala dovnitř. Dokazování výslechem Julínka skončilo, nikdo jiný svědčit nebude. Jednotlivé strany už přednesly i závěrečné řeči. Termín příštího jednání soud zveřejní na úřední desce. "Je vidět, že ÚS sám má nyní hlubokou pochybnost, jakým směrem se vydá jeho rozhodnutí. Pevně věřím, že po tom, co jsme dnes viděli, soud dospěje k závěru, že minimálně tu část reformního batohu, která se týká regulačních poplatků, zruší," uvedl zástupce poslanců ČSSD Michal Hašek. Julínkovo svědectví podle něj prospělo spíše kritikům normy.
Rychetský v minulých dnech připustil, že jasné většinové stanovisko soudu se zatím nerýsuje. "Samozřejmě ÚS nechce rozhodnutí příliš odkládat, na druhou stranu zájem na rychlosti řízení by neměl převážit nad zájmem na kvalitě rozhodnutí," uvedl mluvčí soudu Michal Spáčil. Rychetský vyjádřil vůli rozhodnout o celé reformě do konce dubna. K první uzavřené poradě se plénum sejde ještě dnes odpoledne.
Topolánek soudu řekl, že reformami vláda naplňuje právo občanů na ochranu zdraví. "Péče je místně a časově dostupnější, respektuje standardy, které jsou dnes běžné v Evropě. Zákon vidím jako velmi sociální, nikoliv socialistický," uvedl. Kromě smyslu poplatků u lékaře se hovořilo o způsobu projednávání reformního zákona.
Lidé v Česku od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 Kč. Platí se i v lékárnách, a to 30 Kč za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde pacienta na 60 korun denně. Kritici reforem upozorňují na článek Listiny základních práv a svobod, podle kterého "občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon".
Julínek při více než hodinu dlouhém výslechu uvedl, že smyslem poplatků je zamezit plýtvání ve zdravotnictví a zneužívání péče. Rychetský se jej několikrát ptal, jak lékařskou péči zneužívá například pacient na jednotce intenzivní péče nebo kojenec v inkubátoru. "Mají ho (lékaři kojence ) z toho inkubátoru vyndat?" nerozuměl Rychetský.
Soudci Jiřímu Nykodýmovi nebyl Julínek schopen říct, za co přesně pacient u lékaře platí. "Aha, takže asi za nic," rezignoval pak Nykodým. Podle Haška Julínek v celém svém svědectví nevysvětlil to základní - za co se poplatek platí. Julínkovy odpovědi často provázel smích z lavice navrhovatelů, v níž kromě Haška seděla poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM), nestranická senátorka Soňa Paukrtová a její právnička Kateřina Šimáčková.
Topolánek na dotazy reagoval klidně. Některé odborné otázky soudců nezodpověděl. Nejsem právník, připomněl. Několik Haškových otázek označil premiér za politické. "Váš přístup politizuje Ústavní soud. Výše poplatků není ústavní, ale politická záležitost," uvedl Topolánek. "Otázky na poslance, proč hlasovali tak či onak, nejsou před soudem na místě," pokáral Haška jednou také Rychetský.
Reforma veřejných financí, jeden z hlavních projektů koaliční vlády, vstoupila v platnost letos 1. ledna. Poslanci ČSSD ji napadli loni v říjnu. Navrhovali zrušení celé reformy, popřípadě jejích částí. Další návrhy přidali poslanci KSČM a skupina senátorů.
Soud rozdělil projednávání návrhů kvůli jejich obsažnosti na tři tematické části. Udělal to poprvé ve své historii. O první, spíše obecné části s řadou daňových změn soud rozhodoval koncem ledna a ponechal ji v platnosti, ačkoliv měl výhrady k formě zákona a způsobu jeho schvalování. Dnes se soud zabýval částí, jež se týká zdravotnictví. Do konce dubna by měl rozhodnout i o sociální části reformy. Jednání svolal na 23. dubna.
Zdroj: ČTK