Úspora 50 milionů korun. Díky pozitivním listům
Myšlenka byla jednoduchá: farmaceutická firma nabídne zdravotní pojišťovně nižší cenu za lék a ta nařídí lékařům, aby předepisovali právě ten. Čímž firmě zajistí odbyt na úkor konkurence.
Navíc jí podrazí nohy, protože lékový úřad musí snížit úhrady ze zdravotního pojištění u všech léků se stejnou účinnou látkou na úroveň této takzvané nejnižší dohodnuté ceny.
Nad výhodností takových úspor však visí otazníky. Jednak Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) u osmi preparátů uspořila letos zatím podle svých předběžných propočtů pouhých 50 milionů korun. Přičemž původní propočty byly, že jen díky jednomu z celkem osmi léků ušetří přes miliardu.
Druhá věc je, že pro pacienty listy znamenají hned dvojí nepříjemnost. Ne pro všechny je vhodný typ léku, který pojišťovna preferuje. Lékař je přesto nucen daný lék psát, což může přinést nepříjemné následky na zdraví.
Ukazuje to příklad léku Zocor na snížení cholesterolu. "Je to unikátní přípravek," chválí dvacet let staré léčivo náměstek VZP Petr Honěk a zdůvodňuje tak jeho zařazení. "Jeho účinnost je výrazně nižší než u stejných novějších léků, a navíc má horší bezpečnostní profil, hrozí závažnější riziko reakcí s jinými léky," zhrozili se lékaři z České společnosti pro aterosklerózu.
V Británii se po zavedení stejné preference tohoto léku zvýšilo procento lidí s cévními příhodami.
Předseda společnosti Michal Vrablík navíc upozorňuje na druhý nepříjemný efekt pro pacienta: tím, že lékový úřad musí snížit úhrady u všech léků se stejnou účinnou látkou, pacienti za ně v lékárně zaplatí o to víc.
A do třetice: byť se výrobci léčiv, které VZP zařadila na seznam preferovaných, tváří, že jim to moc nepřináší, protože lékaři si nechtějí nechat do léčby mluvit a nepřetrhnou se v předepisování preferovaných léků (viz rozhovor níže), tak ve skutečnosti může jít o jiný barter s VZP, než jen že firmy zlevní a o to větší objem trhu si ukousnou. Zdravotní pojišťovna totiž může být výměnou za úsporu vstřícnější k zavedení jiného léku stejné firmy.
"To má rozum. Jestliže snížím výdaje z veřejného rozpočtu o 200 milionů korun, což nejsme daleko v případě Zentivy, tak teoreticky bych si výměnou za to mohl uvést nový lék za 150 milionů korun," říká Ivo Žídek, generální ředitel československé pobočky společnosti Sanofi, kam spadá i Zentiva. A ta má na seznamu z osmi preferovaných léků celkem šest. "Byl by to ideální model, kdyby to tak mohlo být, ale máme tu lékový úřad, který rozhoduje o vstupu léku na trh," dodává Žídek.
Vraťme se však k zocoru. Jen o tři týdny později, co Petr Honěk z VZP oznamoval, že zocor je na pozitivním lékovém listu a pochválil "unikátní" lék, chválil znovu: tentokrát preparát od stejné firmy na léčbu obtížně léčitelné chronické žloutenky typu C.
"Jde o průlomovou léčbu," prohlásil. I přesto, že ještě před rokem VZP při rozhodování o tom, zda se tento lék v Česku zařadí mezi hrazené pojišťovnou, protestovala. "VZP považuje finanční dopad léku až 163 milionů korun za rok za enormní," napsala pojišťovna lékovému úřadu.
Nyní lék už považuje za "průlomový". A co víc: o tom, zda se bude hradit a kolika pacientům, rozhoduje přímo VZP, protože jej musí schválit její revizní lékaři.
"To jako že bychom jim nařídili, že mají přimhouřit oči a dát ho více pacientům? To je nesmysl!" rezolutně odmítá spekulaci Vlastimil Sršeň z VZP.
V každém případě pozitivní lékové listy samy o sobě zatím nepřinesly moc velký efekt ani pojišťovně, ani výrobcům léků a už vůbec ne pacientům.
I proto VZP zvažuje, že lékaře bude víc motivovat k předepisování preferovaných léků. "Uvažujeme o určitých finančních bonusech skrz program Acord," přiblížil Sršeň.
Zdroj: ČTK