ÚS: Norma o rámcových smlouvách platí beze změn
Brno - Vyhláška o rámcových smlouvách mezi lékaři a pojišťovnami dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny poslanců na zrušení normy. Ministerstvo zdravotnictví vedené Tomášem Julínkem (ODS) vyhlášku vydalo prosinci 2006, kdy byla vláda v demisi, protože nezískala důvěru sněmovny. Podle poslanců z řad ČSSD ministerstvo vydáním vyhlášky překročilo své zákonné zmocnění.
Ústavní soud názor poslanců nesdílel. "Ministerstvo nevybočilo z mezí zmocňovacího ustanovení zákona, pokud rámcové smlouvy, které byly předloženy jako výsledek řádně dokončeného dohodovacího řízení, vydalo jako vyhlášku," uvedla soudkyně zpravodajka Ivana Janů. Soud uvedl, že ministerstvo jinak postupovat nemohlo. Nic na tom neměnil ani dočasný mandát ministra.
Podle náměstka ministryně zdravotnictví Martina Plíška rozhodnutí soudu dokazuje, že úřad předpis přijal v souladu se zákonem. Advokát poslanců Jan Mach ale tvrdí, že i tak může nález prospět lékařům. Z odůvodnění podle něj vyplývá, že nadále platí i dlouhodobé smlouvy uzavřené podle starší vyhlášky, které jsou pro lékaře výhodnější.
"Poslední část odůvodnění zastává jasné stanovisko, že kdo jednou uzavřel smlouvu na trvalo, nemůže o ni přijít," řekl novinářům Mach.
Rámcová smlouva stanovuje základní pravidla a je vzorem pro uzavírání konkrétních smluv mezi lékaři a pojišťovnami. Mezi hlavní kritiky vyhlášky patřil Julínkův předchůdce a nynější středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Julínkovo ministerstvo kritizovanou vyhláškou nahradilo starší předpis, který vydal úřad pod Rathovým vedením.
Ke zrušení Julínkovy vyhlášky vyzval před třemi lety nejprve prezident České lékařské komory Milan Kubek. Vadilo mu, že lékaři už nebudou dostávat trvalé smlouvy, a přijdou tak o existenční jistotu. Podle vyhlášky jim mají pojišťovny dávat smlouvy na osm let, pokud se s lékaři nedohodnou jinak.
Pojišťovny Julínkovu vyhlášku naopak uvítaly. Cílem změny bylo to, aby mohly pojišťovny reagovat na kvalitu poskytované péče, řekl dnes soudu Plíšek.
Vláda Mirka Topolánka (ODS) byla v demisi od října 2006, kdy nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. Šlo o menšinovou vládu, kterou složili občanští demokraté. Prezident Václav Klaus Topolánkův tým 11. října 2006 pověřil prozatímním vládnutím až do jmenování nové exekutivy.
Poslanci za ČSSD se domnívali, že za takové situace měli ministři omezit svou činnost na "nezbytné minimum", protože k plnému výkonu svých funkcí neměli potřebný mandát. K vydání nové vyhlášky o rámcových smlouvách prý nebyl naléhavý důvod. "Před vydáním vyhlášky také neproběhlo řádné dohodovací řízení podle zákona," uvedl Mach. Podle ÚS však dohodovací řízení mezi poskytovateli zdravotní péče a pojišťovnami bylo v pořádku.
Na veřejném projednání návrhu u Ústavního soudu trval Rath. Dnes však do Brna nepřijel. Podle Macha musel na zahraniční cestu.
ČTK, Jan Tomandl
Zdroj: ČTK