Přeskočit na obsah

Úřady se budou snažit motivovat lékaře k e-neschopenkám

Elektronické neschopenky budou povinné až od ledna 2016. Odklad povinného používání e-neschopenek vyjednala ČLK prý s ohledem na věkovou skladbu praktických lékařů, kteří neschopenky vypisují nejčastěji.

„Komora musí hájit i ty lékaře, kteří z objektivních důvodů s počítačem nikdy pracovat nebudou, byť jsou starší, tak jsou kvalifikovaní odborníci a není za ně náhrada. Neschopenky píšou nejvíc praktici, z nich nemá počítač pětina. Z těch, kteří počítač mají, jen 60 procent má i připojení na rychlý internet. V některých oblastech připojení není, nebo je nespolehlivé,“ uvedl Kubek.

Jedním z hlavních výhrad lékařů vůči novému systému je finanční nákladovost na tuto změnu.

„Pokud MPSV myslí dané nařízení vážně, musí nám dodat příslušný hardware a software zdarma a vše pravidelně zdarma aktualizovat. Podle našich informací bylo vše připraveno za peníze EU a není důvod, proč bychom to měli my ze svého zaplatit znovu,“ namítá Sdružení ambulantních specialistů.

Redakce MT se proto ministerstva práce a sociálních věcí ptá, zda lékaři obdrží vybavení od úřadů z peněz Evropské unie, nebo si budou muset náklady hradit sami. „V tuto chvíli není možné předjímat. Ministr práce a sociálních věcí se s prezidentem ČLK dohodl na tom, že se během dvouleté výjimky pro elektronické podávání neschopenek budou hledat formy motivace pro lékaře k tomu, aby využívali elektronickou komunikaci,“ odpověděla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Zkušební provoz

Další problém, na který lékaři v souvislosti se zaváděním e-neschopenek poukazují, je funkčnost systému. "Celý systém včetně příslušného programu musí být nějakou vybranou skupinou lékařů otestován předem, musí být  zjištěna jeho časová náročnost,“ říká předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Chystá tedy MPSV po nějakou dobu zkušební provoz elektronických neschopenek? „Technické řešení, které umožňuje elektronické podání a následný příjem určených dílů neschopenky, mají ošetřující lékaři k dispozici od roku 2010. A pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení jsou již dnes připraveni na to, aby subjektům, kterých se povinná elektronická komunikace týká, byli maximálně nápomocni a poskytli jim podporu,“ sděluje mluvčí MPSV.

Povinnost zasílat výhradně elektronické dokumenty mají zaměstnavatelé, lékaři i OSVČ od začátku letošního roku. Řada subjektů však nebyla od  letošního ledna na elektronické podání dokumentů připravená, proto ČSSZ podle zákona přijala roční výjimku, která umožňuje klasické papírové podávání dokumentů i v letošním roce. A základě jednání s ČLK přijme ministerstvo dvouletou výjimku týkající se elektronického podávání neschopenek.

ivb, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…