ÚOHS: Olomoucký kraj při pronájmu nemocnic Agelu nepochybil
Olomoucký kraj při pronájmu tří nemocnic společnosti Agel nepochybil. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Firma ocelářského magnáta Tomáše Chrenka získala nemocnice v Prostějově, Šternberku a Přerově do dlouhodobého pronájmu na základě obchodního zákoníku. ÚOHS na návrh opozičních zastupitelů zkoumal, zda kraj neměl postupovat podle koncesního zákona. Nakonec ale chyby nenašel, řekl ČTK Filip Vrána z odboru vnějších vztahů ÚOHS. Vedení kraje verdikt uvítalo.
"Jsem rád, že úřad potvrdil náš předpoklad, že jsme neporušili zákon. Nakonec i naši právníci, kteří chystali soutěž, tento názor měli," uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ladislav Kavřík (ODS).
Pronájmy nemocnic jsou pro antimonopolní úředníky novinkou a setkávat se s ní budou nejspíš stále častěji, o pronájmu státních zdravotnických zařízení uvažuje víc krajů. Rozhodnutí úřadu pro ně může být vodítkem, jak v podobných případech postupovat.
Úřad už dříve povolil fúzi nemocnic v Přerově, Prostějově a Šternberku do akciové společnosti Středomoravská nemocniční. Na 20 let je pak získal právě Agel. Za pronájem budov zaplatí každoročně 25 milionů korun, dalších 52 milionů dá za pronájem zdravotnického zařízení. Opoziční zastupitelé si ale stěžovali na způsob, jakým hejtmanství firmu vybralo. Vyhlásilo veřejnou obchodní soutěž podle obchodního zákoníku. ÚOHS zkoumal, zda nemělo postupovat podle koncesního zákona.
Úřad původně poukazoval na to, že daný smluvní vztah má charakter koncese na služby. Firma se zavazuje poskytovat v nemocnicích zdravotní péči, tedy služby, a investovat do nemocnic určitou částku v průběhu trvání smlouvy. "V případě přezkoumávané smlouvy je ale vyloučeno, aby za škodu v přímé souvislosti s poskytováním zdravotní péče odpovídal uživatelům služby zadavatel. Proto nejde o koncesi," uvedl Vrána.
Ani kdyby úřad našel ve výběru provozovatele chyby, nemohl by fúzi zakázat nebo zrušit smlouvu. Krajský úřad by nyní mohl dostat jen pokutu.
Otázkou transformace krajských nemocnic v Olomouckém kraji se bude ještě v prosinci zabývat Vrchní soud v Olomouci. "Vrchní soud bude řešit odvolání kraje proti rozhodnutí krajského soudu, který nenavýšil základní jmění akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje vložením tří příspěvkových nemocnic o 400 milionů korun," uvedl Kavřík. Podle krajského soudu nelze příspěvkové organizace, které kraj sdružil do společnosti Nemocnice Olomouckého kraje, vnímat jako podnik. S tímto výkladem přišli i levicoví zastupitelé v krajském zastupitelstvu. Poslanec a zastupitel Alexander Černý (KSČM) nechtěl dnes verdikt ÚOHS komentovat. Za důležitější považuje závěry vrchního soudu, na něž hodlá vyčkat.
Zdroj: ČTK