Přeskočit na obsah

Univerzita vyzvala MZ k jednání o budoucnosti všeobecné nemocnice

Praha - Univerzita Karlova vyzvala ministerstvo zdravotnictví k jednání o budoucnosti Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Vláda v pondělí rozhodla o investicích do státních nemocnic, včetně VFN. Ve variantě je i možnost výstavby "v nové lokalitě". Vláda dá 50 milionů na studii o VFN. Vznikne komise zástupců školy, nemocnice a ministerstva, která zpracuje doporučení. Ředitelka VFN a designovaná ministryně Dana Jurásková jakékoli spekulace o rušení VFN odmítla.

Bezprostředně po projednání ve vládě se totiž objevily informace, že se nemocnice má rušit a z prodeje jejích lukrativních pozemků v centru Prahy se má zaplatit výstavba nové nemocnice na kraji hlavního města. Podle UK by to ale zpochybnilo i existenci největší lékařské fakulty. Ministerstvo zdravotnictví v úterý ostře odmítlo, že by takové plány mělo.

"Důrazně popírám jakékoli spekulace o rušení VFN. Zástupci ministerstva na mimořádné poradě vedení nemocnice deklarovali nejen podporu rozvoji VFN, ale i pokračujícím investicím. Pro letošní rok by měly činit téměř 300 milionů, z toho 30 milionů ze státního rozpočtu a 67 milionů z prostředků EU na rozvoj onkologického programu," uvedla Jurásková.

Rektor UK profesor Václav Hampl a děkan 1. lékařské fakulty UK profesor Tomáš Zima to ve společném prohlášení uvítali, zároveň ale poukázali na rozpor mezi tím, co říká ministerstvo, a co bylo v důvodové zprávě pro vládu. Chtějí si to vyjasnit na jednání s ministerstvem.

"Vítáme sdělení ministerstva, že se rušení VFN neplánuje, výslovně zdůrazňuje vazbu mezi VFN a první lékařskou fakultou UK a ujišťuje o dalších investicích do VFN ... Vzhledem k zjevným rozdílům mezi důvodovou zprávou vládního materiálu a tiskovou zprávou ministerstva vyzýváme vedení ministerstva k neprodlenému jednání, na kterém by se tyto rozpory měly vyjasnit," uvádí se v prohlášení, jež dostala ČTK.

Oba profesoři odkazují na pasáž, kde je uvedeno, že "výhledově bude efektivní realizovat modernizaci v novostavbě. V daném případě se z plošných důvodů a nároků na velikost volných ploch možných k zastavění jeví jako výhodné řešení nalezení nové lokality, a to buď v rámci některých již existujících zdravotnických zařízení, či v nové rozvojové lokalitě na území hlavního města."

První náměstek ministryně Marek Šnajdr připustil, že v materiálu "možná byla jedna věta navíc a chybělo tam slovo modernizace", ale celý materiál je podle něj v tom duchu, že vybraná zdravotnická zařízení stát prioritně zmodernizuje. "V materiálu není ani slovo o pozemcích, ale jsou tam vyjmenovány nemocnice, které budou financovány ze státních prostředků a z výnosu privatizace, o privatizaci VFN tam není ani slovo," zdůraznil.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň doplnil, že optimální variantu a cestu zásadní modernizace nemocnice, včetně adekvátních výukových a vědeckých kapacit, navrhne tým 17 odborníků, z nichž 16 je z nemocnice nebo lékařské fakulty a jeden z ministerstva. "Ministerstvo bude plně respektovat jejich rozhodnutí," ujistil.

Případný prodej VFN označil středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath za naprostý nesmysl, který hraničí s tunelováním. Pražský primátor Pavel Bém (ODS) označil údajný krok ministryně v demisi Daniely Filipiové (ODS) za politicky neprozíravý.

"Každý, kdo to myslí s VFN vážně, by měl naopak křičet, kdyby v materiálu pro vládu nebyla tato nemocnice zmíněna. To, že tam je, znamená, že je VFN pro stát nepominutelná a že považujeme její zásadní modernizaci za jednu z klíčových věcí," řekl Šnajdr.

ČTK, Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…