UK vyzvala vládu, ať vyčká s přípravou univerzitních nemocnic
Univerzita Karlova vyzvala vládu, aby do přijetí zákona o univerzitních nemocnicích nepodnikala kroky, které povedou ke změně statutu fakultních nemocnic. Prohlášení podepsal rektor Václav Hampl a děkani pěti lékařských a jedné farmaceutické fakulty UK. ČTK je poskytl mluvčí UK Václav Hájek. UK nesouhlasí se vznikem akciových společností s menšinovým podílem vysokých škol a vadí jí i připravovaný proces transformace.
"Navzdory dílčím pozitivním posunům dosaženým při jednání s ministerstvem zdravotnictví přetrvávají klíčové problémy s modelem akciových společností s minoritním zastoupením univerzit," uvádí se v prohlášení.
Ministr Tomáš Julínek (ODS) řekl ČTK, že vysoké školy dostanou v pátek text zákona, do něhož zapracoval všechny jejich připomínky. S výjimkou většího podílu na majetku, protože by se tím stát vzdal své zodpovědnosti za zajištění superspecializované péče v budoucích univerzitních nemocnicích. UK je veřejná a majetek, který dostane, už nebude státu.
Univerzitě vadí i připravovaný proces transformace. Ministr chce už na podzim vytvořit z fakultních nemocnic akciové společnosti ve stoprocentním vlastnictví státu. Teprve po přijetí zákona, který by podle Julínka mohl začít platit od ledna příštího roku, by vysoké školy podepsaly s nemocnicemi smlouvy a staly se akcionáři s třetinovým podílem na majetku.
"Tento zcela nepřijatelný krok by znamenal zásadní ohrožení až znemožnění výuky studentů lékařských a farmaceutické fakulty," varovali představitelé UK. Proti vzniku univerzitních nemocnic s menšinovým podílem státu protestovali minulý týden studenti lékařských fakult. Pod petici proti Julínkovu záměru získali 4500 podpisů. Akademici uspořádali protestní shromáždění, na němž vyslechli Julínkovo vysvětlení.
"Akademici nejsou seriozní a nemluví pravdu, když odmítají akciovky," poznamenal Julínek. Připomněl, že když před dvěma roky vysokým školám sděloval záměr vytvořit akciové společnosti a to, že "z nuly majetku dostanou třetinu", měly školy z takové zodpovědnosti obavy. Nyní soudí, že menšinový podíl na majetku znamená i menšinový hlas.
V zákoně bude podle ministra pojistka, že k zásadním rozhodnutím musí být dvoutřetinový souhlas. Univerzita může vetovat vše, s čím nebude souhlasit.
"Místo aby dávaly férové připomínky, o které je permanentně žádám, aby řekly, co jim ještě vadí, v čem ještě mají nejistotu, co zákon nepokrývá, školy pořád spekulují, co všechno se může stát a jaké mám postranní úmysly," dodal ministr.
Zdroj: ČTK