Udržitelný rozvoj zdravotnictví v postpandemické éře
Svět vstupuje do čtvrtého roku pandemie covidu‑19 a situace se postupně zlepšuje. Většina omezení na hranicích byla zrušena a způsob řízení ve zdravotnictví se přesunul od reakce na pandemii směrem k postpandemickému zotavení. Země po celém světě zintenzivnily úsilí o zajištění veřejného zdraví a blahobytu pro všechny a o další realizaci cílů udržitelného rozvoje OSN, jejichž plnění bylo pandemií ovlivněno.
Tchaj‑wan plně podporuje cíle udržitelného rozvoje v oblasti zdraví stejně jako „triple billion“ cíle Světové zdravotnické organizace. Tchaj‑wan se totiž zavázal k budování odolnějšího a spravedlivějšího dodavatelského řetězce zdravotnických služeb, k udržení inkluzivního a spravedlivého systému všeobecného zdravotního pojištění a k poskytování prevence a léčby nemocí prostřednictvím robustního systému primární zdravotní péče. Tchaj‑wan je ochoten a schopen podělit se o své zkušenosti s vytvářením meziodvětvového, inovativního a na člověka zaměřeného přístupu ke zdraví, aby pomohl mezinárodnímu společenství pracovat na realizaci cílů udržitelného rozvoje týkajících se zdraví a blahobytu.
Během pandemie covidu‑19 Tchaj‑wan účinně zmírnil šíření nemoci, přičemž využil svůj komplexní systém veřejného zdravotnictví, dobře vyškolený protipandemický personál a systémy epidemiologického dozoru, šetření a analýzy. Tchajwanský model protipandemické reakce zahrnoval mechanismy včasného nasazení a rychlé reakce. Další opatření zahrnovala politiku hraničních kontrol, koordinovanou distribuci zdravotnických zdrojů a systém převozu pacientů s cílem zabránit šíření pandemie a omezit její šíření v době, kdy nebyly k dispozici vakcíny a antivirotika.
Tchajwanci sehráli klíčovou roli v úspěchu tchajwanského modelu boje proti pandemii tím, že používali respirátory, dodržovali sociální odstupy, vyhýbali se přeplněným místům, dodržovali karanténní předpisy a nechali se očkovat. Ve srovnání s 38 členskými státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a Singapurem má Tchaj‑wan šestý nejnižší počet úmrtí na covid‑19. Tchaj‑wan je také na čtvrtém místě v míře pokrytí alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu‑19 a na třetím místě v počtu podaných posilujících dávek vakcíny.
Zajištění zdraví pro všechny
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace v loňském roce stanovil pět priorit pro následujících pět let. Patří mezi ně podpora zdraví, poskytování zdravotních služeb, ochrana zdraví, podpora pokroku a realizace. Kromě toho Světová zdravotnická organizace vydala publikaci Dosažení blahobytu. Závazek usilovat o zdraví pro všechny je dále demonstrován návrhem globálního rámce pro začlenění blahobytu do veřejného zdraví s využitím přístupu podpory zdraví.
Tchaj‑wan zavedl systém všeobecného zdravotního pojištění v roce 1995. Od té doby vláda pokračuje v zajišťování prevence nemocí a poskytování zdravotních služeb tak, aby lidé všech věkových kategorií mohli využívat svého práva na zdraví. Tchajwanské zdravotnictví nabízí prenatální prohlídky, screening těhotenské cukrovky, testování anémie a tři ultrazvuková vyšetření s cílem snížit rizika těhotenství a podpořit zdraví matek a dětí. S cílem pomoci neplodným párům a snížit finanční zátěž spojenou s oplodněním in vitro vláda nadále rozšiřuje dotované programy léčby neplodnosti. Tchaj‑wan se rovněž snaží vytvořit prostředí příznivé pro kojení a poskytovat preventivní pediatrickou zdravotní péči a zdravotní výchovu.
Tchaj‑wan navíc zavedl řadu programů prevence a léčby nepřenosných nemocí. Například programy zaměřené na chronická metabolická onemocnění pomáhají rizikovým skupinám a poskytují služby, jako je poradenství v oblasti stravování a cvičení, jakož i informace o odvykání kouření a žvýkání betelových ořechů, aby lidé mohli převzít kontrolu nad svým zdravím. Tyto iniciativy zlepšují život a snižují výskyt vysokého krevního tlaku, vysoké koncentrace cholesterolu a vysoké koncentrace cukru v krvi, které často vedou k chronickým onemocněním. Tchaj‑wan také podporuje celosvětový boj proti rakovině a cíl Světové zdravotnické organizace snížit do roku 2025 úmrtnost na rakovinu o 25 procent. V souladu s iniciativou Světové zdravotnické organizace zaměřené na boj s rakovinou děložního čípku Tchaj‑wan dotuje vyšetření děložního čípku a očkování proti lidskému papilomaviru. Vakcíny proti HPV jsou od roku 2018 podávány studentkám ve věku 12 až 15 let. Do prosince 2022 bylo dosaženo 92,1% pokrytí.
Inovativní technologie a všeobecné zdravotní pojištění
Tchajwanské národní zdravotní pojištění (NHI) je ukázkovým příkladem univerzálního zdravotního pojištění, které nabízí finanční ochranu a přístup k široké škále základních služeb. Pandemie covidu‑19 pomohla mezinárodnímu společenství uvědomit si význam regionální spolupráce a digitalizace ve zdravotnictví. Tchaj‑wan se zavázal podporovat digitální zdravotnictví a inovace s cílem zvýšit dostupnost a kvalitu zdravotnických služeb, včetně plánů na program NHI nové generace. Tchaj‑wan zavedl inovativní zdravotnické služby, využívá konzultace v reálném čase na dálku pro pacienty žijící v odlehlých oblastech a na odlehlých ostrovech a vyhodnocuje možnost využití umělé inteligence a dalších nových technologií. Během pandemie vydal Tchaj‑wan 13 vývozních licencí pro svůj bylinný přípravek NRICM101 (Taiwan Chingguan Yihau), aby pomohl zemím v regionu v boji proti pandemii. Tchaj‑wan v současné době zavádí preventivní opatření pro období po pandemii, jako je posílení domácí výroby kritických léčiv a aktivních farmaceutických složek, aby se předešlo budoucímu nedostatku léčiv. Tchaj‑wan si uvědomuje, jak důležitá je spolupráce s mezinárodním společenstvím, a proto bude dále sdílet inovativní technologie a osvědčené postupy s partnery po celém světě tak, aby se posunulo všeobecné zdravotní pokrytí.
Tchaj‑wan může pomoci a pomáhá
Tchaj‑wan nebyl na Světové zdravotnické shromáždění pozván od roku 2017. Nyní, kdy pandemie covidu‑19 ustupuje a dialog o posílení zdravotních systémů na celém světě nabírá na obrátkách, by Tchaj‑wan neměl být ponechán stranou. Tchaj‑wan může pomoci a jeho začlenění by učinilo svět zdravějším, udržitelnějším a spravedlivějším.
Tchaj‑wan naléhavě vyzývá WHO a všechny zúčastněné strany, aby podpořily začlenění Tchaj‑wanu do Světového zdravotnického shromáždění z pozice pozorovatele, ale také jako plnohodnotného účastníka zasedání, mechanismů a činností Světové zdravotnické organizace. Tchaj‑wan bude i nadále spolupracovat se zeměmi z celého světa, aby přispěl k zajištění základního práva na zdraví, které je zakotvené v Ústavě Světové zdravotnické organizace. V duchu cílů udržitelného rozvoje by žádná země neměla zůstat pozadu – zejména ne Tchaj‑wan, který významně přispěl k celosvětovému veřejnému zdraví.