Účet za "opomenutý" Janotův balíček? Čtvrt miliardy
Senát v březnu prodloužil platnost části takzvaného Janotova balíčku, který snižuje ceny a úhrady vybraných léků. Horní komora tak odvrátila hrozbu skokového zdražení medikamentů. Ovšem pozdě - norma měla vejít v platnost už na začátku ledna.
Na prodloužení části Janotova balíčku, který ceny léků upravuje, ale zákonodárci v předvolebním hemžení zapomněli. "Toto opomenutí nás všechny stálo od ledna do konce března kolem tří set milionů," odhaduje farmakoekonom Jindřich Graf.
Souhlasí také Česká lékárnická komora. "Před přijetím zákona se pohybovaly odhady lékového ústavu kolem osmi set milionů korun úspor za rok. Je proto možné, že během prvních tří měsíců by to byla skutečně částka od dvou do tří set milionů korun," potvrdil šéf komory Stanislav Havlíček.
Záplata na díru v systému
Léky jsou přitom v Česku dlouhodobě předražené. Může za to nový způsob, jakým stát ceny léků reguluje. Nefunguje.
Zákon o veřejném zdravotním pojištění říká: Státní ústav pro kontrolu léčiv musí každý rok přezkoumat a opravit úhrady u všech léků. To znamená tu část, kterou pojišťovny za léky zaplatí z veřejných peněz. Každá taková úprava znamená úsporu: lék může zlevnit až o čtvrtinu. Změna by se proto měla týkat všech přípravků, které smějí čeští lékaři předepisovat pacientům a které alespoň zčásti hradí pojišťovna.
Lékový ústav ale regulace nestíhá. Ani za tři roky svou práci nezvládl. Podle mluvčí ústavu Veroniky Petlákové hlavně z toho důvodu, že se úhrady stanoví ve správním řízení. A to se může kvůli odvoláním výrobců protahovat.
Právě proto přišli zákonodárci se záplatou: přijali takzvaný Janotův balíček úsporných opatření. Ten na rok snižoval ceny a úhrady všech léků, které doposud revizí neprošly. Klesly jednorázově o sedm procent. Všichni doufali, že se mezitím regulace stihnou. Jenomže: platnost normy vypršela a téměř polovina léků regulací neprošla. Jejich ceny a úhrady proto znovu vystřelí nahoru - na původní částku.
"Slušně řečeno se to opominulo. Nikdo nepředložil příslušný návrh zákona, který by platnost balíčku prodlužoval. Nezměnilo se ani nic na nefungujícím systému stanovení cen a úhrad léků," přiznává šéf zdravotního výboru poslanecké sněmovny Boris Šťastný.
Za léky proto dávali až do 1. dubna víc lidé i české zdravotnictví. To zaplatilo přibližně o čtvrt miliardy více, než mohlo.
Týden.cz
Zdroj: Týden.cz