Přeskočit na obsah

U sv. Anny v Brně provedli unikátní zákrok, nahradili tepnu žílou

Cévní chirurgové ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně pomohli pacientovi unikátní operací. Jako první v Česku nahradili tepnu vlastní hlubokou stehenní žílou nemocného. Operace se uskutečnila na začátku června a nyní se muž úspěšně zotavuje, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Naďa Kuklínková.

Lékaři při operaci vyjmuli nemocnému hlubokou žílu ze stehna v celé její délce. Pak ji voperovali do oblasti mezi pánevní a stehenní tepnu na levé straně těla tak, aby zásobovala krví jeho druhou nohu. Pacient měl na místě původně umělou cévní náhradu, v ní se však objevila infekce. "Infekce cévní protézy je jednou z nejobávanějších komplikací v cévní chirurgii," uvedla Kuklínková.

Operaci tohoto druhu provedl tým brněnských chirurgů pod vedením Roberta Staffy jako první v Česku. Podle Kuklínkové mají s metodou, kterou brněnští lékaři použili, zkušenosti některá pracoviště v USA. V Evropě se tento typ zákroku používá ojediněle. Na II. chirurgické klinice u svaté Anny se cévní chirurgií zabývají od poloviny 50. let. Od loňska využívají lékaři k operacím tepen robota. Aktuálně se týmy soustředí hlavně na operace v oblasti břišní aorty a náhrady dalších tepen. Pro naléhavé případy je k dispozici výjezdový tým cévních chirurgů, uvedla mluvčí.

Odborníci z nemocnice u svaté Anny budou moci své dovednosti rozvíjet v Mezinárodním centru klinického výzkumu (ICRC). Výzkumné pracoviště za asi dvě miliardy korun se v areálu nemocnice začíná stavět. Brněnské týmy lékařů budou v centru spolupracovat s odborníky americké Mayo Clinic. Hlavním úkolem ICRC bude výzkum v medicíně a přidružených oborech, nosnými obory budou kardiochirurgie, kardiologie, vnitřní lékařství, akutní medicína a neurologické vědy.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…