U soudu vypovídal lékař, jenž přišel na divné úmrtí v Rumburku
Lékař Petr Vondráček považoval loňské úmrtí ženy v rumburské nemocnici od začátku za chybu zdravotní sestry Věry Marešové, jež nyní čelí obžalobě z vraždy šesti pacientů jednotky intenzivní péče. Vondráček je jedním z klíčových svědků a dnes vypovídal před soudem v Ústí nad Labem, který se případem druhým dnem zabývá. Vondráček zaznamenal nestandardní úmrtí a zajistil důkazy. Domníval se, že Marešová omylem podala vysokou dávku draslíku.
Vondráček měl službu loni 5. června, když zemřela třiasedmdesátiletá žena. Soudu detailně, téměř ve čtyřhodinové výpovědi popsal poslední hodiny i stav, v jakém pacientka se selháním ledvin byla. Podle lékaře nic nenaznačovalo tomu, že by se u ní náhle měla objevit komorová tachykardie (zrychlená srdeční činnost), která vedla k úmrtí. Kolem 23:00 ho zavolala Marešová s tím, že se stav pacientky výrazně zhoršil. "Na monitoru byly komorové arytmie, řešili jsme to dvěma výboji, srdeční masáží a kyslíkovou maskou," uvedl lékař. I přes resuscitaci žena zemřela.
Náhlé zhoršení stavu pacientky potvrdila i zdravotní sestra Ina Bakovecká, která sloužila v osudný den s Marešovou noční směnu. Prý chtěla okamžitě začít s resuscitací ženy, Marešová jí ale údajně řekla, že pacientka je v takzvaném DNR (do not resuscitate), tedy, že si pacientka či její rodina nepřeje resuscitaci. "Tak jsem ji důrazně požádala, aby šla pro doktora," řekla Bakovecká.
Vondráček nechal zemřelé odebrat krev, zajistil i infuzi, kterou připravila Marešová. "Pojal jsem podezření, zda nedošlo k chybnému podání draslíku," řekl Vondráček. Domníval se, že draslík dostala pacientka namísto v infuzi přímo. "Napovídala tomu náhlá tachykardie. Předtím hladina draslíku nevykazovala žádné změny, nebyla tam žádná arytmie. Náhlá tachykardie napovídala, že se manipulovalo s draslíkem přímo," uvedl.
Analýza vzorku krve zemřelé potvrdila velmi vysokou hladinu draslíku. Zároveň kalium podle výsledků z laboratoře nebylo v infuzi, kam ho Marešová podle svých slov dala. "Úvaha byla taková, kam zmizel draslík, který měl být v infuzi. Muselo to být stříkačkou," dodal k formě podání Vondráček.
O tom, zda by pacientka bez podání draslíku přežila, nechtěl Vondráček spekulovat. "Prognóza u této pacientky byla nejistá. Lehce se zlepšovala funkce ledvin, ale zánět tam stále byl," řekl.
Vondráček o nestandardním úmrtí seniorky informoval jak nadřízené lékaře, tak sestru. Na policii se neobrátil. "Nemyslel jsem na policii, nemyslel jsem na úmysl, myslel jsem na to, že došlo k chybnému podání draslíku. Chtěl jsem, aby se to řešilo. Řekl jsem to na dvou úrovních, a to sesterské a lékařské," vysvětloval emotivně u soudu Vondráček.
Bakovecká pečovala i o další pacientku, kterou Marešová podle obžaloby usmrtila v roce 2012. Uvedla, že si na případ nepamatuje. Z dokumentace, kterou jí předložil soud, poznala to, že žena měla vysokou hodnotu draslíku.
Marešová podle žalobce pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Obžalovaná vinu u soudu odmítla, zpochybnila i znalecké posudky, které v rámci dokazování zazní u soudu pravděpodobně v srpnu.
Právní zástupkyně Marešové hned na začátku druhého jednacího dne požádala soud o vyloučení veřejnosti s tím, že podrobné zpravodajství poškozuje právo obžalované na spravedlivý proces. Soudce Roman Felzmann návrh zamítl. Marešové hrozí podle právní kvalifikace případu až doživotní vězení.
ČTK
Zdroj: ČTK