Přeskočit na obsah

U lékaře nemusíte platit dál

Kdo využil možnosti, aby za něj Ústecký kraj hradil zdravotnické poplatky za péči v pěti krajských nemocnicích, si možná všiml zajímavého data. Na formulářích, které musel vyplnit, bylo uvedeno, že nabídka politiků platí jen do konce března. Jak to bude dál od 1. dubna?

"My jsme zvolili nejprve dvouměsíční dobu s tím, že během ní vyhodnotíme systém proplácení zdravotnických poplatků," řekl Petr Benda, šéf severočeské ČSSD, která kraji od posledních voleb v kraji vládne. "Systém se osvědčil, funguje, lidé to využívají," dodal.

Vedení kraje nyní lhůtu protáhlo a poplatky formou daru po podpisu darovací smlouvy bude hradit dál. "Příslib hrazení poplatků byl prodloužen od 1. dubna do odvolání," řekl včera Karel Krois z tiskového oddělení Krajské zdravotní, pod níž spadají nemocnice v Děčíně, Ústí, Teplicích, Mostě a Chomutově.

Co znamená "do odvolání"? "Dokud nějaká rozumná vláda veškeré protiobčanské zdravotnické poplatky nezruší," tvrdí Benda.

O dar žádá třetina pacientů Poplatky v lékárnách kraj nehradí, lékárny ale pacientům, kteří o to požádají, poskytují bonusy, například slevu z ceny léků. Stejné to bude podle Bendy dál.

O hrazení regulačních poplatků, tedy 30 Kč za ošetření, 60 za den v nemocnici a 90 za pohotovost, od 1. února rozhodlo lednové zastupitelstvo kraje. Za první měsíc za sebe nechalo z rozpočtu Ústeckého kraje uhradit regulační poplatky 38 procent pacientů krajských zdravotnických zařízení. "Kraj za pacienty zaplatil o něco více než 2,8 milionu korun," uvedla hejtmanka Jana Vaňhová.

Celkem se za únor v krajských nemocnicích na poplatcích vyúčtovalo 5,6 milionu korun, kraj tedy z této částky zaplatil zhruba polovinu. Z rozpočtu kraje je letos na poplatky vyhrazeno 25 milionů korun.

"Pokud by tento trend pokračoval, měly by tyto peníze stačit," dodala Vaňhová. Rodinám nyní finančně uleví novinka, která se týká dětí do osmnácti let. Ty budou od dubna podle novely zákona, kterou přijala Sněmovna v polovině února, osvobozeny od třicetikorunových poplatků v ordinacích pediatrů.

To znamená, že děti (či spíše jejich rodiče za ně) nemusí platit a ani žádat o proplácení vedení kraje. To ušetří. Rodiče nebudou muset za děti do osmnácti let sahat do peněženek při léčbě u klinických psychologů a pediatrů.

Zaplatí jen při prvotním vyšetření. Devadesát korun na pohotovosti, šedesát za pobyt v nemocnici a třicet za každou položku na receptu budou muset ale platit dál. Na oplátku se jim sníží ochranný limit z 5 000 korun na polovinu, takže ho vyčerpají dříve a po zbytek roku se jich už poplatky netýkají. Limit se snižuje na 2 500 korun i seniorům starším 65 let.

Na druhou stranu soukromí pediatři a Krajská zdravotní, v níž jsou dětští lékaři zaměstnaní, přijdou odpuštěním poplatků o část příjmů. Podle Karla Kroise z tiskového oddělení Krajské zdravotní však není částka nijak dramatická. Například v ústecké nemocnici pracuje zhruba patnáct specialistů pro děti.

Sociální demokraté chtějí navíc už tento týden na schůzi parlamentu navrhnout, aby se zdravotnické poplatky zrušily zcela. Je možné, že se jim návrh podaří prosadit, rozložení sil ve sněmovně se ukázalo minulé úterý, kdy padla vláda.

Pak by lékaři přišli ještě o víc peněz a Krajská zdravotní o miliony. "Neumím si představit jiný systém než hledání úspor a rezerv, sanovat to budeme vlastním hospodařením společnosti," doplnil Petr Benda, předseda představenstva Krajské zdravotní.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…