Přeskočit na obsah

U Jílkové bylo velmi, velmi dusno. Řešily se doplatky za léky

Jednoduchá otázka, na kterou však za necelých čtyřicet pět minut pořadu nebyl schopen odpovědět v podstatě nikdo, zněla takto: Proč lidé musejí v lékárnách doplácet víc peněz za léky? Východisko ze vzniklé situace nenašel ani ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš, ale ani například soukromý lékárník ze Znojma, magistr Antonín Svoboda. V jednu chvíli byla bezvýchodnost debaty patrná i na samotné moderátorce Michaele Jílkové. "Prosím vás, já si před vás snad kleknu. Můžete mi, prosím, odpovědět na otázku, jak je možné, že se za léky doplácí víc?" Odpovědi se nedočkala.

A to ani po velmi zajímavém příkladu, na nějž upozornila. Podle informací majitele soukromé lékárny totiž tentýž lék, jednalo se o Mirapexin, byl ještě na konci týdne bez jakéhokoli doplatku. "Ale už v pondělí ráno to bylo celé jinak a doplatek od pacientů činil 1 500 korun," prozradil lékárník. "A takových příkladů je víc, kdy nám například pojišťovna ještě zpětně účtuje a strhává za léky," dodal.

Na nařčení ihned reagoval šéf SÚKLu Beneš. "Rád bych upozornil, že toto se za poslední roky stalo třikrát." "Ne, to se stává pravidelně. V podstatě každý měsíc nám pojišťovny mění cenovou politiku." Do dusné atmosféry přispělo ještě několik volajících. "Když máte na chlast a na cigára, tak si snad můžete zaplatit taky za prášky," vykřikl jeden z nich. "Když ty léky potřebuji, tak si je sehnat musím. Hlavně proto, že chci být ještě potřebná, ale situace pro seniory je velmi složitá," uvedla další posluchačka příklad z praxe. A znovu totéž.

Moderátorka Jílková zkoušela zjistit, proč tomu tak je. Odpovědí jí bylo pečlivé vysvětlení fungování systému cenové politiky léků. Ta byla podle zástupce farmako-firem Emila Zörnera prováděna svědomitým porovnáním cen v rámci EU. "Čili my to děláme za pacienty, že procházíme Evropskou unii, stát po státě a snažíme se zjistit ceny, aby ty léky byly levnější," doplnil slova kolegy ředitel SÚKLu. "A taky chci říct, že navýšení spoluúčasti u pacienta je 1,2 procenta a výše doplatků je třetí nejnižší v celé EU!" Rychlý kontr tentokrát zasadila Jílková. "Jenže, pane řediteli, taky nezapomeňte dodat, že máme i jedny z nejnižších důchodů v Evropské unii."

Zbylá část debaty se marně snažila přiblížit velmi komplikovaný stav cen léčiv a jejich doplatků. Z došlých SMS, které byly vidět na spodní části obrazovce, však vyplynulo jediné - kdo léky potřebuje, musí je mít. "Přeci neumřu," napsal jeden z diváků.

Parlamentní listy

Zdroj: Parlamentní listy

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…