U čápa nemají registraci
Společnost Porodní dům U čápa neuspěla s požadavkem na registraci k vedení porodů jen za asistence porodních asistentek. Pražský magistrát definitivně zamítl její odvolání proti neudělení registrace. K jeho rozhodnutí přispělo ministerstvo zdravotnictví, které své stanovisko zdůvodnilo mimo jiné nedostatečným věcným a personálním vybavením porodního domu. Asistentky se nyní budou bránit soudní žalobou a jednají také s komisařem Evropské komise. Sdělila to zakladatelka společnosti Zuzana Štromerová.
České porodní asistentky zatím v ČR mohou pomáhat ženám před porodem a v době po narození dítěte. Podle Štromerové Evropská unie má za to, že stát by měl umožnit samostatnou práci porodních asistentek, včetně porodu.
Česká legislativa počítá se samostatnou prací asistentek, pokud není ohroženo zdraví dítěte. V praxi to znamená, že soukromá porodní asistentka musí mít pro svou samostatnou činnost místnost a v ní náročné vybavení. Zároveň by asistentka, která by chtěla samostatně vést porod, musela zaměstnávat lékaře, kteří budou povinné vybavení obsluhovat a budou připraveni zasáhnout v případě, že se přirozený porod odchýlí od normálu.
Zároveň by asistentka měla pomáhat ženám v porodním domě i v jejich domově. "Když se to všechno propojí, je z toho nesmysl," řekla Štromerová. Znamenalo by to, že porodní asistentka by vedle svého pohotovostního kufříku potřebovala ještě zaměstnat devět lékařů, aby zajistila nepřetržitou službu porodníka, pediatra a anesteziologa, dodala.
Společnost Porodní dům U čápa vznikla v roce 2003 jako provozovatel zdravotního zařízení, o jehož existenci už usilovalo Centrum aktivního porodu od roku 2000. V Praze 4 má porodní dům, kde se však konají pouze školení asistentek a kurzy pro těhotné.
Ve většině západoevropských zemí mají ženy možnost vybrat si, kde budou rodit. V ČR naprostá většina žen přivede své dítě na svět v porodnici. Statistiky sice uvádějí, že ročně přibližně 300 žen rodí mimo tato zařízení, ale nerozlišují, zda to jsou ženy, které nestihly do nemocnice dojet včas nebo záměrně zůstaly doma.
Některé porodní asistentky a Hnutí za aktivní mateřství usilují o to, aby ženy mohly rodit i doma, a to za pomoci asistentky, kterou by za její práci zaplatila zdravotní pojišťovna. Lékaři a odborné společnosti trvají na tom, že ženy mají rodit v nemocnici, kde je v případě potřeby k dispozici specializovaná pomoc. Argumentují mimo jiné tím, že v ČR je jedna z nejnižších novorozeneckých úmrtností na světě.
Zdroj: ČTK