Tým vědců ZČU v Plzni zakládá po úspěchu v Bostonu start-up firmu
Tým výzkumného centra NTIS Západočeské univerzity v Plzni, který získal v říjnu v Bostonu ocenění za unikátní diagnostiku dynamiky rakovinných buněk, připravuje start-up firmu a hledá investora na komercionalizaci svých výzkumů. ČTK to řekl vedoucí týmu, mladý kybernetik Daniel Georgiev.
Mezi zhruba 300 světovými univerzitami uspěli plzeňští vědci tím, že popsali a experimentálně ověřili nástroj z oblasti inženýrských metod v syntetické biologii. "Umožňuje včas rozpoznat, kdy klasická rakovina přechází do fáze metastáz," řekl vědecký ředitel NTIS Eduard Janeček.
Tým se nyní pokouší o komercionalizaci výsledků soutěže ve start-up firmě, pro níž se shání počáteční kapitál.
"K tomu, jak budou vypadat biotechnologie za deset až 50 let, slouží mezinárodní vizionářská soutěž geneticky inženýrovaných strojů, takzvaná iGEM (na Massachusettském technologickém institutu v Bostonu), které jsme se účastnili tento rok poprvé, a byli jsme tak i prvním českým týmem," uvedl Georgiev. Výzkumníci do 24 let, kteří spolupracovali se třemi dalšími fakultami, získali ze všech týmů nejvíce technických medailí, celkové druhé celkové místo a "zlato" v kategorii zdraví a medicína. Měli také nejlepší model a softwarový nástroj.
"Jde o převratný diagnostický test v oblasti profilace cirkulujících nádorových buněk v krevním řečišti. Test je založený na přeprogramovaných, pro Plzeň známých pivních kvasinkách," uvedl Georgiev. V první fázi kvasinky prohledávají krev a přichycují se na podezřelé buňky, ve druhé pak upřesňují jejich původ pomocí takzvané mezibuněčné komunikace. A pokud vznikne nějaký nález, tak na něj ve třetí fázi upozorní sraženinou, která by měla být viditelná pouhým okem.
"Při experimentálním ověření jsme v našich mikrofluorických čipech prokázali tvoření této sraženiny ve vzorku krve," řekl. Test je podle Georgieva rychlý, spolehlivý a levný, a to spojením kvasinkového prášku se vzorkem krve a následnou inkubací vzorku; dosavadní testy jsou časově i technicky mnohem náročnější. Nový test nemá sloužit jen pro monitorování pacientů, ale také pro screening zdravých lidí.
ČTK
Zdroj: ČTK