Přeskočit na obsah

Tuzemské lázně očekávají po omezení plateb další úbytek klientů

V tuzemských lázních v posledních letech ubývá hostů, kterým pobyt hradí zdravotní pojišťovny. Další úbytek očekávají provozovatelé lázní poté, co by v srpnu mělo vstoupit v platnost omezení placené lázeňské péče. Většina z nich proto připravuje léčebně-preventivní i rehabilitační programy pro samoplátce, vyplývá z ankety ČTK.

Podle dřívějších návrhů ministerstva zdravotnictví má být lázeňská péče hrazená z pojištění standardně zkrácena. Nebude také možné, aby se pacient v lázních léčil opakovaně, počítaly by se i pobyty před vydáním nového seznamu. Poslední návrh vyhlášky zatím ministerstvo nezveřejnilo.

Pro některá lázeňská zařízení bude vyhláška hrozbou pro další fungování. Například v lázních Bohdaneč na Pardubicku, kde je naprostá většina klientů s léčbou hrazenou ze zdravotního pojištění, očekávají úbytek až 40 procent klientů.

"Vyrovnat propad, který způsobí nová vyhláška, bezprostředně nejde. Spoléhat se nedá ani na zahraniční hosty," míní ředitel společnosti Rudolf Bubla. Kdyby se výnosy snížily natolik, že by stěží pokrývaly fixní náklady, u lázní vysoké, musely by se v nejhorším některé provozy uzavřít a jejich zaměstnanci propustit.

Podobně jsou na tom třeboňské Lázně Aurora. Pokles počtu "křížkových" pacientů, se bude vedení lázní snažit nahradit samoplátci, zejména českými a německými, které bude lákat na léčebné a relaxační pobyty, a také firemní klientelou a kongresovou turistikou.

"V daleko větší míře budeme muset vykonávat akviziční činnost a investovat do reklamy," konstatovala obchodní ředitelka Sabina Kodlová.

Podle ředitele poděbradských lázní pro strategii a obchod Martina Kubelky je ale problémem to, že komerční pobyty jsou zpravidla víkendové na rozdíl od třítýdenních křížkových.

"Již od roku 2010, kdy se začal projevovat pokles příjmů od pojišťoven, se snažíme pokles kompenzovat specializovanými týdenními komerčními pobyty, které jsou vázány na indikaci srdečních chorob a vysokého tlaku," dodal.

V lázních v Karlovarském kraji nahrazují úbytek zejména hosty ze zahraničí a samoplátci. Ti už zde v poslední době tvoří naprostou většinu pacientů lázeňských zařízení.

Další zahraniční klientelu chtějí přilákat Lázně Luhačovice. V současnosti tvoří asi 15 procent hostů, nejvíce lidí přijíždí z Rakouska, Slovenska, Německa, Izraele. Lázně se na sebe snaží upozornit také pobyty v době konání kulturních akcí v Luhačovicích, jako je Janáčkův hudební festival.

V České republice se v lázních ročně léčí přes 120.000 lidí, pojišťovny jim buď hradí péči komplexní, tedy léčbu i pobyt, nebo příspěvkovou, tedy jen léčbu. Pobyt si lidé platí sami. Podle odborníků jezdí do lázní mnoho pacientů zbytečně. Lékaři jim předepisují lázně podle 15 let starého předpisu.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…