Přeskočit na obsah

Tuny nepoužitých léků z Vysočiny skončí ve spalovně

Na 13,6 tuny nepoužitých léčiv, které pacienti z Vysočiny loni vrátili do lékáren, skončilo ve spalovně. Jejich likvidaci zaplatil stát. Další tuny medikamentů lidé vyhazují do popelnic a na skládkách odpadů ohrožují životní prostředí. Počet vyhozených léků se navzdory zvyšujícím se příplatkům za ně nesnižuje. Před dvěma roky lidé v kraji odevzdali zhruba sedm tun léků, řekla po jednání krajské rady ČTK mluvčí Jitka Svatošová. Lékárny mají desátým rokem povinnost léky od lidí převzít.

Na základě výběrového řízení svoz na Vysočině organizuje čtyřikrát do roka firma A.S.A. Dačice, která léky vozí do spalovny prostějovské Megawaste-ekoterm. Ve druhém čtvrtletí stát prostřednictvím kraje za likvidaci zaplatil 73.443 korun, uvedla mluvčí.

Podle lékárníků se nedá s určitostí říci, zda se s léky plýtvá. Značné procento nepoužitých léků totiž do kontejnerů přinesou například pozůstalí. Právě staří lidé používají několik druhů léků. Kvůli obavám, aby jim léky na srdce či cukrovku vystačily do příští kontroly u lékaře, si vytvářejí zásoby.

Dalším problémem je i velikost vyráběného balení daného léku na trhu. Lékař musí pacientovi předepsat několik druhů léků a každé z nich má jiné balení. Pacientům potom některý z léků přebývá. Staří lidé navíc nejsou schopni informovat lékaře o tom, kolik léků mají doma na skladě.

Nepoužité léky se nemohou znovu využít kvůli bezpečnostním rizikům, například způsobu skladování léčiv v domácnostech.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…