Přeskočit na obsah

Tuky, fruktóza, Alzheimerova choroba a další bludy v rozhlasu

„Jestliže snížíme tuky a cukry, tak podporujeme vznik GABY a jsme klidnější. Jestliže jíme hodně cukru, tak jsme stále víc excitovaní. Až dojde k tomu, že tou excitací začnou naše neurony umírat. A jak umírají nervové buňky, tak samozřejmě dochází k buněčné degeneraci a ta se může promítnout do Alzheimera, Parkinsona a do všech dalších problémů a nemocí, vypráví posluchačům ČRo Milan Calábek.

Připomeňme, že velkou část posluchačů rozhlasu tvoří senioři a právě seniory Alzeimerova choroba postihuje.

„Je to matení veřejnosti,“ reaguje na obsah pořadu doc. Iva Holmerová, předsedkyně České alzheimerovské společnosti . „Alzheimerova nemoc patří mezi neurodegenerativní onemocnění a příčina jejího vzniku není dosud známa, přestože se jedná o onemocnění závažné a časté představuje jednu z největších zátěží onemocněním v civilizovaném světě a odhaduje se že náklady na řešení problematiky demence ve světě představují více než 1% HDP. Určitě není chybné dodržovat správnou životosprávu - zdravou dietu, dostatek pohybu i duševní aktivity. Tato opatření mohou přispět k oddálení manifestace syndromu demence v důsledku oddálení zejména vaskulárních změn. Nicméně lék, který by zabránil vzniku Alzheimerovy nemoci nebo který by alespoň významně modifikoval její průběh, nemáme zatím k dispozici,“ poznamenává doc. Holmerová.

Redakce MT se zajímala, zda proč dává veřejnoprávní médium tak velký prostor člověku, který se vyjadřuje k medicínským problémům bez vědeckých důkazů a působí tedy na pacienty jako autorita v oboru?

„Český rozhlas zve do svého vysílání pana Calábka právě proto, že je veřejnoprávním médiem. Dává tudíž prostor i názorům, které mapují danou skutečnost z jiného úhlu pohledu. ČRo nicméně poskytuje velký prostor odborníkům na danou problematiku, tedy lékařům. Vysílání je třeba hodnotit jako celek, nejde pouze o pořady Dvojky, ale i jiných stanic ČRo,“ uvedl na dotaz MT mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.

Plánuje tedy Český rozhlas pozvat do vysílání lékaře, který by se k tvrzením pana Calábka vyjádřili? „Český rozhlas plánuje, že se v jeho vysílání objeví odborníci - lékaři, kteří se budou vyjadřovat k dané problematice. A to v pravidelných pořadech zaměřených na medicínu,“ odpovídá Jiří Hošna. Na dotaz, zda lékaři přijdou do pořadu přímo s panem Calábkem, už tiskový mluvčí neodpověděl.

Předseda České psychosomatické společnosti MUDr. Vladislav Chvála upozorňuje na to, že magický vliv médií sílí. „Mnoho lidí si myslí, že když něco je v televizi nebo v novinách, musí to být zaručeně pravda. Internet v tom přinesl neskutečný chaos. V případě nemocí to může být velké riziko,“ poznamená MUDr. Chvála a dodává:

„Vědecká komunita chrlí tak veliké množství publikací, že jen specialista pozná, co skutečně je nebo není v daném okamžiku "vědecky prokázáno". Pokud z útržků popularizujících zpráv někdo smíchá slovní salát, může to pro laika vypadat věrohodně. Ale obávám se, že před tím nemůžeme naše pacienty chránit. Můžeme jen nabízet svou solidní práci, dobrý kontakt a pochopení pro jejich situaci. Tedy konkurovat kvalitou.“

Iva Bezděková, www.tribune.cz

foto: Shutterstock

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…