Tržby Zentivy vzrostly v 1. čtvrtletí o třetinu
Farmaceutická společnost Zentiva utržila podle analytiků v prvním čtvrtletí 4,5 miliardy korun, tedy meziročně zhruba o 33 procent více. Prodeje se zvýšily především díky akvizici turecké společnosti Eczacibasi, kterou Zentiva do konsolidovaných výsledků zahrnuje až od loňského července. Vyplývá to z odhadu analytiků, které ČTK oslovila.
Zentiva ohlásí tržby za první čtvrtletí ve čtvrtek, na kompletní hospodářské výsledky si musejí investoři počkat do 19. května.
Na hlavním trhu, v Česku, zaznamenala Zentiva podle analytiků nižší tržby než začátkem loňského roku. Důvodem je především vládní reforma zdravotnictví, spojená se zavedením poplatků, jejichž cílem je omezení spotřeby léků.
"První kvartál roku 2008 bude v ČR pro Zentivu nejslabším obdobím roku. Očekáváme meziroční pokles českých tržeb o 8,4 procenta. Jen lehce přesáhnou jednu miliardu korun," uvedl analytik Cyrrus Karel Potměšil.
Meziročně poklesly tržby podle analytiků i v Rumunsku, které patří rovněž k důležitým trhům firmy. "Ve srovnání s loňským 4. čtvrtletím čekáme v Rumunsku o šest procent vyšší tržby. Prodeje ale ještě nevyrostly na původní hodnoty loňského roku, což meziročně představuje stále pokles odhadem o 34 procenta," uvedl analytik Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities.
Prodeje v Turecku dosáhly v prvním čtvrtletí podle Hlinomaze 1,4 miliardy korun, tedy více než na domácím trhu. V dalších zemích, kde Zentiva prodává menší množství léků, naopak vzrostly tržby o deset i více procent.
Zřejmě kvůli spekulacím nad finančními výsledky byly akcie Zentivy v úterý nejztrátovějším titulem na pražské burze. Oslabily bezmála o pět procent a uzavřely na 868,50 korunách. Pokles pokračuje i v úvodu obchodování, v 9:30 se akcie obchodují kolem 860 korun.
Zentivě za celý loňský rok kvůli nižším maržím a vyšším úrokovým nákladům klesl čistý zisk o 36 procent na 1,41 miliardy korun. Tržby se díky turecké akvizici zvýšily o 19 procent na 16,67 miliardy korun.
Domácí farmaceutická jednička se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku.
Zdroj: ČTK