Přeskočit na obsah

Třetina lidí s bolestí nedostane opioidy, ač by jim pomohly

Třetina lidí se silnou chronickou bolestí nedostane opioidy, ač by jim pomohly. Za 15 let sice stoupla jejich spotřeba v Česku zhruba o čtvrtinu, předsudky a neznalosti laiků i lékařů však způsobily, že se jimi léčí jen dvě třetiny těch, kteří by je potřebovali. ČTK to dnes řekl primář centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol Jiří Kozák.

Připomněl, že ve střední Evropě se užívá v přepočtu na jednoho obyvatele ke zvládání bolesti šestkrát méně morfinu než například v Austrálii a Kanadě a zhruba pětkrát méně než v USA a Británii. Používá se však dvakrát více než v zemích východní Evropy a téměř desetkrát více než v rozvojových zemích. Podle Kozáka se v Česku od roku 1990 sortiment těchto léků na bolest výrazně rozšířil. Dříve byly jen v injekční formě, nyní jsou také tablety a náplasti, takže jsou přístupné i pro užití v běžné praxi. Dříve byly jen na onkologické bolesti, nyní je dostávají i pacienti s bolestí nenádorového původu.

Silnou chronickou bolestí trpí každý desátý Čech, nejčastěji jsou to bolesti zad, kloubů a bolesti onkologické. "Opioidy mohou výrazně ulevit od bolesti. Pacient pak dokáže klidně spát a bez bolesti konat běžné denní činnosti. To zcela mění i jeho psychický stav a zlepšuje kvalitu života," řekl Jan Lejčko z plzeňského centra pro léčbu bolesti. Obavy ze závislosti na opioidech u těchto pacientů jsou podle něj liché.

Pacienti léčení opioidy neprožívají euforii ani nutkavou touhu opatřit si látku jako narkomani. Jejich léčba je kontrolována a postupným snižováním dávky je možné opioidy zcela vysadit, uvedl psycholog střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In Ivan Douda.

Další příčinou malého používání opioidů jsou obavy z vedlejších účinků. Lejčko řekl, že opioidy na rozdíl od jiných analgetik nepoškozují trávicí trakt ani krvetvorbu, neovlivňují proces srážení krve a nejsou toxické pro játra, ledviny nebo srdce. Lékaři se setkávají i s obavami pacientů, že léčba opioidy znamená konec. "Může to platit u některých onkologických onemocnění, ale v naprosté většině případů to pravda není," řekl předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…