Přeskočit na obsah

Trestní oznámení na Hegera je podle MZ zneužitím před volbami

Trestní oznámení na ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), které na něj podala rada postižených kvůli zneužití pravomocí a dalším činům, je podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně exemplárním příkladem, jak lze zneužít trestní oznámení v předvolebním období. Sršeň to v pondělí řekl ČTK.

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) podle svého šéfa Václava Krásy ale žádnou stranu neupřednostňuje a politizování odmítá.

Hegera rada kritizuje za zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici, stanovení nadstandardu a připlácení za vybraného lékaře. Ministr se podle ní snaží prosadit i dlouhé dojezdové doby k lékaři a snížit počet kvalifikovaných zdravotníků v nemocnicích.

Podle oznámení jsou tato opatření protizákonná a v rozporu s ústavou a Listinou základních práv a svobod. Heger se tak prý dopustil trestných činů zneužití pravomocí úřední osoby, podněcování a poškození cizích práv.

"Pokud rada opravdu trestní oznámení podala, je to exemplární příklad, jak lze zneužít trestní oznámení v předvolebním období a zároveň tak mrhat státními finančními prostředky a kapacitami policie," řekl Sršeň.

Podotkl, že obsahem trestního oznámení je v podstatě vše, na čem se shodla celá koalice v rámci programového prohlášení vlády. "V této souvislosti se oznámení jeví samo o sobě jako víc než absurdní," dodal.

Podle Krásy je trestní oznámení jediná možnost, jak může nyní rada zájmy postižených hájit. Šéf NRZP uvedl, že v diskusích ministerstvo připomínky nezohlednilo.

"Odmítáme politizaci kroků na ochranu zdravotně postižených," uvedl Krása. Zdůraznil, že ani on, ani nikdo jiný z vedení rady v podzimních krajských a senátních volbách nekandiduje a NRZP žádnou stranu neupřednostňuje.

"Pan ministr Heger svými novými zákony od roku 2010 prosadil několik velmi kontroverzních ustanovení, která zavádějí nové přímé platby pro pacienty. A to přesto, že článek 31 Listiny základních práv a svobod zaručuje občanům právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky," uvedl Krása v trestním oznámení.

Heger zvýšil od loňského prosince platby za den v nemocnici z 60 na sto korun. Od ledna však pacienti už neplatí 30 korun za položku na receptu, ale za celý recept. Mohou si pak také připlatit za lehčí sádru, lepší nitrooční čočku a některá očkování a od června i za vybraného lékaře.

Stanovením přímých plateb Heger podle Krásy vytváří nerovné podmínky v přístupu ke zdravotní péči pro zdravotně postižené, seniory či mladé rodiny s dětmi.

Heger plánuje od ledna 2014 další změny v poplatcích, pacienti by mohli dát 200 korun, když půjdou ke specialistovi bez doporučení praktika. Platba u praktika by mohla stoupnout z nynějších 30 na 50 korun.

Do nadstandardů by mohly přibýt lázně, zubní plomby pro dospělé, rehabilitace, dlouhodobá péče nebo zdravotní doprava. Ministr ale opakovaně řekl, že s rozšiřováním plateb vyčká na rozhodnutí Ústavního soudu, kde si na poplatky stěžovala ČSSD.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…