Traumacentrum se do Brna-Bohunic má stěhovat za rok
Traumacentrum pro pacienty z jihu Moravy a Vysočiny se z brněnské Úrazové nemocnice přesune do Brna-Bohunic příští rok v létě. Do nového centra přejde asi 250 ze stávajících asi 800 zaměstnanců Úrazové nemocnice, co bude s ostatními, se vyjasní do května 2008. Novinářům to dnes v Brně řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).
Podle Julínka bude traumacentrum v Bohunicích působit v nově upravených prostorách, žádný nový pavilon se však v areálu Fakultní nemocnice Brno stavět nebude. Zařízení má prý dostatek volných prostor. Zbudování a vybavení nového traumacentra tak má přijít asi na 140 milionů korun.
Kde najdou práci další z asi 800 zaměstnanců nemocnice, hodlá ministerstvo vyřešit do května příštího roku. Velká část zdravotníků by prý však měla přejít do jiných brněnských nemocnic či ambulancí. Peníze na jejich práci podle ministra budou, zdravotní pojišťovny prý vyjádřily ochotu uzavřít s nimi smlouvy na výkony, které dosud prováděli zdravotníci v Úrazové nemocnic. Pro pacienty, kteří dosud podstupovali na Ponávce operace kloubů, chirurgické zákroky nebo sem chodili na prohlídky ke specialistům, by se tak nemělo nic změnit, uvedl ministr.
Julínek zároveň kritizoval primátora Brna Romana Onderku (ČSSD). On ani radní prý za tři měsíce, co deklarují vůli převzít Úrazovou nemocnici, nepřišli s žádným projektem, o kterém by se dalo jednat. Komise, která reformu brněnského zdravotnictví připravovala, se tak variantou, že by ji převzalo Brno, vůbec nezabývala. "Nemohu a nebudu spoléhat na nejasné a nepřipravené kroky primátora, který údajně něco udělá, až nemocnici získá," uvedl Julínek.
Primátor Onderka ČTK řekl, že Julínkova slova jsou jen výmluvy a ukazují, že ministr ve skutečnosti nechtěl s městem o převzetí vůbec jednat, ale jeho záměrem je pouze "zlikvidovat Úrazovou nemocnici, dostat z její nemovitosti zaměstnance a následně ji prodat". Zpracovávat projekt není podle Onderky na místě; město chtělo převzít nemocnici tak, jak je, a zachovat spektrum poskytované péče i její kvalitu.
Onderka dodal, že město má se zdravotnictvím zkušenosti, zřizuje Nemocnici Milosrdných bratří a několik poliklinik. Zklamalo ho proto, že se ministerská komise, která změny v brněnském zdravotnictví plánuje, variantou převzetí nemocnice Brnem vůbec nezabývala.
Julínek představil záměr reformy brněnského zdravotnictví letos v dubnu. Proti se zvedla vlna nesouhlasu. Petici proti rušení Úrazové nemocnice podepsalo na 30.000 lidí. Ministr dnes řekl, že jeho krok není populární, považuje ho však za nutný.
Zdroj: ČTK