TOP 09: Stav veřejných rozpočtů se za Sobotkovy vlády zhoršuje
Stav veřejných rozpočtů v Česku se za nynější vlády podle opoziční TOP 09 zhoršuje. Rostou provozní výdaje státu, méně se investuje a klesá efektivita výběru daní. Novinářům to při představení "opozičního auditu ministerstva financí" řekl místopředseda strany Miroslav Kalousek.
Ministerstvo financí se závěry nesouhlasí. Ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) exministr Leoš Heger (TOP 09) sice pochválil za to, že získal pro svůj resort deset miliard navíc, zkritizoval ho ale za neefektivní využití této sumy. Němeček Hegerovu kritiku odmítl.
Podle bývalého ministra financí Kalouska je proti několika minulým letům "postupného zlepšování strukturálního deficitu" za nynějšího šéfa státní pokladny Andreje Babiše (ANO) trend opačný. "Oproti slibům velkého šetření vláda prudce zvyšuje provozní výdaje - zejména na platy státních úředníků, oproti slibům uvolnění investic investuje mnohem méně než předchozí vlády, oproti slibům o lepším výběru daní dynamika výběru prudce pokulhává za vývojem ekonomiky, tedy efektivita klesá," uvedl Kalousek.
Ministerstvo financí ocenil jen za výkaznictví. Díky němu prý je ale možné vidět, že se v Babišově agendě "volební sliby míjejí se skutečností". Zveřejňování smluv označil Kalousek za "divadlo o transparentnosti", zveřejňované informace jsou prý jen vybrané torzo. Snížení státního dluhu je podle místopředsedy TOP 09 sice "nominální pravda", ale vláda nešetřila a sáhla do rezerv. Kritizoval také personální výměny v podnicích, zmínil Státní tiskárnu cenin a Čepro.
Podle ministerstva financí se vláda nyní snaží napravit "přehnané škrty" z doby krize. Vrátila se k vyšší valorizaci penzí, zvedly se odvody státu za děti či seniory do zdravotního pojištění, platy ve státní správě či dotace na obnovitelné zdroje. V minulých letech investice klesaly, v příštích znovu porostou, reagovalo ministerstvo. Uvedlo, že se zlepšil i výběr daní. Růst inkasa dosáhl 4,7 procenta, růst spotřeby vlády a domácností celkem představoval 2,3 procenta. Nebylo také prý racionální udržovat nepřiměřené rezervy, které nelze na finančním trhu zhodnotit. Personální změny mají vést k efektivnějšímu řízení, dodal mluvčí ministerstva.
Exministr zdravotnictví Heger nynějšího ministra Němečka chválil za získání dalších peněz do zdravotnického rozpočtu. Z deseti miliard mají čtyři dorovnat výpadek po zrušených poplatcích, tři putují do platů a další do odborných center. "Zůstává na rozvoj jedna miliarda, to je prosím po krizovém období strašně málo. Peníze jsou jedna věc, efektivita využití druhá. Tam už pochválit opravdu příliš nejde," uvedl Heger. Němeček řekl, že zrušení poplatků slíbila ČSSD voličům a slib splnila.
Podle Hegera se transparentnost ve zdravotnictví prosazuje ztuha. Uvedl, že Němečkovo ministerstvo loni v prosinci nevypsalo soutěž na dodavatele energie za půl miliardy a firmu oslovilo přímo. Kritizoval také odklad zavedení elektronických receptů. Zmínil i oddlužení dvou velkých nemocnic. "Vracíme se do stavu, že ten, kdo dobře hospodaří, je vlastně za hloupého," dodal.
Němečka překvapilo, mu TOP 09 oddlužení vytýká. "Bohužel to je výsledek jeho (Hegerova) řízení těchto nemocnic, on je nechal dojít skoro 'cugrunt' a my jsme museli pomoci je oddlužením zachraňovat," řekl Němeček. Podle něj za dodávkou energií za půl miliardy bez tendru je dřívější Hegerovo rozhodnutí. "Je to nákup elektrické energie a plynu i pro všechny přímo řízené organizace na komoditní burze, kde se nabídky soutěžily, a pan bývalý ministr by to měl vědět, protože smlouvu s komoditní burzou a tento systém nastavoval," řekl Němeček.
ČTK
Zdroj: ČTK