Tomáš Julínek představil plány na několik let
Ambiciózní plán reformy českého zdravotnictví představil 14. září novinářům nový ministr Tomáš Julínek (ODS). Přestože má před sebou možná jen týdny ve funkci, pokud vláda Mirka Topolánka nezíská důvěru sněmovny, předložil plány na celé čtyřleté volební období s výhledem na opatření i v období příštím.
Po nutném stabilizačním období, kdy údajně musí napravit, co jeho předchůdce David Rath (ČSSD) v resortu napáchal, počítá Julínek mimo jiné s osobními účty pacientů, bonusy pro pojištěnce za zdravý životní styl či zavedení ročního limitu doplatků pacientů na léky. "Jsem připraven uskutečnit změnu českého zdravotnictví postavenou na významném posílení role pacienta," řekl včera Julínek.
Rath podle očekávání kroky svého nástupce a odpůrce kritizoval. Julínek chce podle Ratha odkladem zákona o neziskových nemocnicích navrhnout jejich faktickou privatizaci. Změnami úhrad léků prý Julínek chce rozbít lékovou politiku tak, aby na tom prodělaly zdravotní pojišťovny a vydělali lékárníci a farmaceutické firmy.
Nový ministr chce podle Ratha příští rok dát lékařům méně peněz, než kolik dostávají letos. Ambulantním specialistům, kteří letos dostali o pět procent více, chce Julínek podle Ratha přidat jen tři procenta. Exministr ho vyzval, aby uvedl, s jakou maximální výší finanční spoluúčasti pacientů na lékařské péči počítá.
Julínek uvedl, že reformám má letos předcházet fáze stabilizace, v níž chce dát do pořádku ministerstvo a monitorovat dostupnost péče v nemocnicích řízených ministerstvem. Chce zasáhnout i do procesu stanovení úhrad léků z pojištění, dohlížet na hospodaření fakultních nemocnic a přehodnotit investiční akce pro tento rok.
V první fázi reformních opatření v letech 2007 až 2009 počítá s cenovou konkurencí mezi výrobci léků a celkovým limitem ročního doplatku na léky, předběžně hovoří o 3000 korun. Julínek chce přenést zodpovědnost za dostupnost a kvalitu péče na zdravotní pojišťovny, neměly by podle něj nadále být jen "kanály, jimiž proudí peníze". Chce také vytvořit státní úřad, který by na pojišťovny dohlížel.
Julínek plánuje podporu moderních metod léčení, jako je například jednodenní chirurgie, kdy pacient přijde do nemocnice jen na operaci a brzy je propuštěn do domácího léčení. Plánuje, že pojišťovny budou uzavírat smlouvy s lékaři a nemocnicemi na základě kvality a ceny, za niž péči poskytnou.
Lidé by podle nového ministra měli dostat možnost připojistit se na péči, kterou veřejné pojištění nebude hradit. Měli by mít možnost legálně si na péči připlatit. Za zdravotní životní styl by získali bonus a mohli by sledovat na svém osobním účtu, kolik zaplatili do systému a co stálo jejich léčení.
Druhá fáze reformních opatření začíná rokem 2010. Měla by lidem dát možnost, aby si volili formu a rozsah zdravotního pojištění. Pojišťovny by jim nabízely rozličné pojistné plány s různým spektrem péče a rozdílnou spoluúčastí. Pacientům by měly být v plné šíři přístupné informace o kvalitě a ceně léčby, což jsou zatím pro ně údaje nedostupné. Julínek plánuje po roce 2010 i změny ve financování péče - uvažuje například o zdravotním spoření s podporou státu.
Zdroj: ČTK