Přeskočit na obsah

Tišnovští se obávají o budoucnost nemocnice; kraj ji prý nezruší

Lidé v Tišnově se obávají, aby zřizovatel tamní nemocnice neomezil péči a nepřeměnil zařízení například na léčebnu dlouhodobě nemocných. Nemocnice je jednou z osmi v kraji, kterou zřizuje Jihomoravský kraj, patří k jeho nejmenším. Politici nyní pro všech osm nemocnic připravují novou koncepci krajského zdravotnictví. Podle krajského radního Františka Adamce se ale tišnovská nemocnice určitě nebude rušit ani zavírat, spíše se promění spektrum prováděných výkonů.

Schválení koncepce politici odkládají. Budoucnost jihomoravských krajských nemocnic bude záviset i na tom, jak se k věci vysloví zdravotní pojišťovny, řekl ČTK Adamec.

"Máme představu, ale když s tím pojišťovny nebudou srozuměny, je to k ničemu," uvedl politik. Představu více neupřesnil; také s ohledem na to, že radní zatím k budoucnosti nemocnic nepřijali žádné usnesení.

V budoucnu by se tak tišnovská nemocnice mohla více zaměřit na rehabilitaci a naopak těžší zákroky přenechat nemocnicím v Brně. "Když lidé pojedou na operaci, budou chtít mít jistotu, že bude provedena dobře. Takové věci absolvují většinou jednou za život a to je jim pak jedno, jestli to budou mít o 20 kilometrů blíž nebo dál," řekl Adamec.

S myšlenkou, že nemocnice by měla být zaměřena na dlouhodobé léčení a rehabilitaci, souhlasí i místostarostka Tišnova Zuzana Brzobohatá. Podle ní se však místní domnívají, že by v Tišnově měla zůstat zachována i akutní péče. Dnes je součástí nemocnice i jednotka intenzivní péče. "Někdy může být do Brna daleko a vteřiny mohou rozhodnout," řekla politička.

Tišnovská nemocnice je spádovou asi pro 50.000 lidí z Tišnovska, části Blanenska a úpatí Vysočiny. Do Brna to mají lidé z Tišnova zhruba 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…