Přeskočit na obsah

Thajsko ignoruje patent na Plavix

Thajská vláda, ustavená armádou po loňském státním převratu, v pondělí oznámila, že schválila volnou výrobu a distribuci patentovaného léku na srdce a také prodej generika, tedy levné kopie léku na léčbu nemoci AIDS. Jde o první případ, kdy se rozvojová země rozhodla ignorovat mezinárodní patenty pro tyto léčby.

Bangkok prosadil "nucenou licenci" preparátu Plavix na ředění krve vyráběného americkým gigantem Bristol-Myers Squibb a evropským koncernem Sanofi-Aventis. Jde vlastně o zrušení patentu, které umožní i jiným laboratořím výrobu a distribuci tohoto léku. Vláda rovněž schválila šíření napodobeniny antiretrovirálního léku Kaletra americké firmy Abbott Laboratories, zpomalujícího průběh nemoci AIDS.

Tento krok, který vyvolal kritiku velkovýrobců a zároveň uznání aktivistů bojujících proti šíření AIDS, ušetří podle vlády thajskému zdravotnictví 24 milionů dolarů (522 milionů korun) ročně na nákladech na léčení. V listopadu ministerstvo zdravotnictví prosadilo nucenou licenci na lék na AIDS Efavirenz americké firmy Merck. Společnost v roce 2001 snížila ceny léků v Brazílii, která jí pohrozila podobným postupem.

Předpokládá se, že cena Plavixu při takové situaci klesne o 90 procent na 18 centů (necelé čtyři koruny). Místní šéf organizace Lékaři bez hranic Paul Cawthorne s vládním nařízením, které začne platit od pátku, souhlasil s tím, že měsíční léčba pacienta Kaletrou stojí 347 dolarů a náklady by mohly klesnout díky generiku o dvě třetiny.

Pravidla Světové obchodní organizace (WTO) umožňují státům vyhlásit stav nouze a dovolit výrobu a prodej patentovaných léků bez povolení majitele patentu.

Mezinárodní federace farmaceutického průmyslu a asociací (IFPMA) vyzvala Bangkok, aby záležitost projednal s výrobci. Zároveň varovala, že nucené licence povedou ke zneužívání těchto léků a ohrožení zdraví pacientů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…